24.3 C
Antalya
Cumartesi, Haziran 19, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

BULUNDUĞU OTELİN MARKA DEĞERİNİ ARTIYOR

Sanitas SPA & Wellness olarak uzun yıllardır sektörde yer alan marka, günümüzde birçok otelin çözüm ortağı olarak yer aldığı otellerin marka değerine değer katmaya devam ediyor.

Şebnem Akman Balta & Abdurrahman Balta Kurucu Ortak/Genel Müdür

Markanız kaç yıldır hizmet vermektedir?

SPA ve Wellness sektöründe 30 senedir kesintisiz bir şekilde hizmet vermekteyiz. “Dokunuşun farklılığı” ilkesi ile en üst düzeyde SPA ve Wellness hizmeti sunan Sanitas SPA’nın, Kempinski The Dome’da başlayan serüveni, Çırağan Sarayı Kempinski otel de taçlanarak, Bodrum Kempinski’de devam etti. Türkiye Kempinski oteller zincirinde aktüel 17. yılımızı yaşamaktayız. Türkiye Robinson TUI Otelleri ve Liberty Lykia Ölüdeniz Otel ile ise 25 yıldır hizmet vermekteyiz.Ayrıca  Sirene Luxury Hotel Bodrum ile de başarılı çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Markanız hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Sanitas Latince sanitari, yani sağlık anlamına gelmektedir. Sanitas markamız 2005 yılında yabancı bir ortakla kurulmuştur. Markamız hem dünya masajları, hem de ülkemize gelen turistlerin, Türk kahvesi gibi deneyimlemesi gereken, arınma ritüeli olan Türk Hamamı seremonileri ve eğitimleri konusunda liderdir. Tüm Türkiye’de, Türk Hamamı uygulamalarında Sanitas SPA ritüelleri tercih edilir. Yurtdışında, Almanya’daki Schlosshotel Weyberhoefe Frankfurt, Katar, Rusya, Türki devletlerde ve yurtiçinde Adana Divan Hotel, Ankara Bilkent Hotel, danışmanlık hizmeti verdiğimiz otellerden birkaçıdır. Ayrıca Mimar Sinan’ın en büyük Türk Hamamı eserlerinden biri olan İstanbul’daki tarihi Çatma Mescit Hamamı da Sanitas tarafından konsept danışmanlık hizmeti verilmiştir.

Markanızın hedef kitlenize mesajı nedir?

Otel sektöründeki en hassas departmanlardan biri olan SPA, gelir anlamında da önemli bir gelir sağlayan departmandır. Bunun oluşabilmesi için tüm sertifikalara sahip, yönetmeliklere hâkim, otelle uyumlu, uzman personelle çalışan, misafir memnuniyet oranının çok yüksek olduğu profesyonel bir ekibe ihtiyaç vardır. Sanitas olarak, güvene dayalı bir model ile, iş anlaşmaları yaparak, işletmeyi karlı hale getiriyoruz, mutlu müşteriler yaratıyoruz. Eğitimleriyle sektöre birçok terapist, estetisyen, hatta SPA müdürü kazandırmıştır. Turizm destinasyonları arasına son yıllarda SPA’ların girmesi ile misafirlerin sürekli olarak markamızın bilinirliğini tercih etmesi, markamızla bir bağ kurmuş olması, bizi benzerlerimizden ayrıştırmaktadır. Yapmış olduğumuz danışmanlıklarda ise SPA departmanını, inşaat kurulumundan personel yapılanmasına kadar planlayarak, sorunsuz bir operasyon teslim etmekteyiz. Çünkü biliyoruz ki ruhu olmayan SPA kazandıramaz. Bu da, bizi, sektörde desteğe ihtiyacı olan tüm kurumların, arama motoruna en çok yazdığı firma haline getirmiştir.

 

 

COVID-19 TÜRKİYE GENEL DURUMU

Türkiye
5,224,224
İyileşen Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 21:10
Türkiye
86,433
Pozitif Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 21:10
Türkiye
49,071
Vefat Eden Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 21:10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

22,065BeğenenlerBeğen
2,813TakipçilerTakip Et
17,800AbonelerAbone

SON HABERLER