24.3 C
Antalya
Cumartesi, Haziran 19, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

LA STONE SPA ÜST DÜZEY MEMNUNİYET SUNUYOR

LA STONE SPA ÜST DÜZEY MEMNUNİYET SUNUYOR

LA STONE SPA, Yenilikleri takip ederek her gün kendini geliştirerek, müşterilerine en üst düzey memnuniyeti sağlıyor.  La Stone SPA, sağlıklı ve mutlu yaşamın yolunu aralıyor…

YUSUF ÖZSOY / YÖNETİCİ LA STONE SPA

Markanız kaç yıldır hizmet vermektedir?

Tash Turizm-LA STONE SPA olarak 2001 yılından beri hizmet vermekteyiz. Her geçen yıl SPA sektörü dünyada muazzam bir büyüme ve gelişme sağlamaktadır. Bizler de yenilikleri takip edip araştırarak, özenle yolumuza devam etmekteyiz.

Markanız hakkında bize bilgi verir misiniz?

Hizmet sektöründe yaptığımız iş, kişilerin sağlıklarına yönelik olduğu için ayrı bir önem taşımaktadır. Sunulan hizmetin kalitesi, hijyen faktörlerine gösterilen özen, iletişim becerileri, SPA tasarımı ve dekorasyonu, tasarımın çekiciliği, organizasyon yönetimi, misafir ve personel memnuniyeti SPA yönetiminde oldukça hassas olduğumuz konular arasında yer almaktadır.  Sunduğumuz hizmetin kusursuz olmasında, alınan teknolojik cihazların, kaliteli ürünlerin yanı sıra eğitimli personellerimizin de özverili çalışmasının payı büyüktür. Örnek olarak ;  4 sistemi bir araya getiren son teknoloji robolex cihazı ile ilk seansta bile farkı hissettirmekteyiz. Robolex, lipo ultrasond, multipolar radyofrekansı, 3 sistemin bir arada çalışmasıyla oluşan sinerjik etki sayesinde yağ hücrelerinde azalma oluşurken, cildin sıkılaşması ve toparlaması da sağlanır. Ve yine bu cihaz ile yüz uygulamalarında, radyofrekans ile uyarılan dokularda elastin ve kolajen üretimi artar. Bu sayede ciltte yenilenme ve sıkılaşma sağlanırken, kırışıklıklarda azalma meydana gelir. Böylece ciltte belirgin bir gençleşme sağlanır. Misafir ve personellerimizden aldığımız geri dönüş tamamen sonuca ve hedefe ulaşılmış memnuniyet seviyesinde en üst sıradadır. Yine son yıllarda uygulamaya geçirdiğimiz bio-enerji cihazı ile sunduğumuz hizmette, tek başına yeterli olacağı gibi masaj ile birleştirerek etkisini arttırmaktayız. Cihazımız enerji kanalları ve iç organları hakkında geleneksel Çin tıbbı tekniklerinden geliştirilen üst teknoloji bir cihazdır.

Türkiye turizm SPA sektöründe geçmişten süregelen kalifiye personel yetiştirme ve bulma konusundaki eksiklikleri ele alıp, bu konuda yaptığımız çalışmalar neticesinde oluşturduğumuz eğitim kolumuz ile birlikte, çalıştığımız personellerimizin mesleki anlamdaki eğitimleri, yabancı dil, misafir memnuniyeti ve davranış biçimi üzerine verilen eğitimlerin sistematik, sürdürülebilir iş yaklaşımı ve kariyer planlamalarına kadar düzenli ve sistemli hareket etmekteyiz. Mesai saatleri içerisinde minimum bir saat yaptığımız eğitimlerin mutlaka olumlu bir şekilde geri dönüşünü almaktayız. Birlikte çalıştığımız yönetim ekibi için mutlak en iyi ve en karlı SPA konseptini ve operasyonunu oluşturmaya odaklanmak tamamen özgür düşünme ve yaratıcılık ilkeleri içerisindedir.

Markanızın hedef kitlenize mesajı nedir?

SPA hizmetlerimizin , tasarımdan planlamaya ve devam eden operasyonel çalışmalarımızın en küçük detayında mükemmellik için çalışıyoruz.  Sağlık ve hizmet konusunda tutkuluyuz. Yenilikçi ve yaratıcıyız. Hayatı, zindeliği ve hizmeti seviyoruz. SPA  & Wellness hayatımız için lüks değil, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşamın yoludur.

 

 

COVID-19 TÜRKİYE GENEL DURUMU

Türkiye
5,224,224
İyileşen Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 21:10
Türkiye
86,433
Pozitif Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 21:10
Türkiye
49,071
Vefat Eden Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 21:10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

22,065BeğenenlerBeğen
2,813TakipçilerTakip Et
17,800AbonelerAbone

SON HABERLER