25.3 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

İşletmelere beş önemli tavsiye

Bix Kurumsal Kurucusu Bülent Dokuzluoğlu’dan 2022 sezonu hazırlıkları yapan sektöre yönelik beş tavsiyeyi dinledik.

  1. İşletme kalite standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesi

İşletmelerin uluslararası pazarda iş yapabilme gücünü belirleyen faktörlerin başında kalite standartlarını belirlemek ve bunları iyileştirmek gelir.

Bir otel yatırımcısının, otel işletmecisi özelliğini kazanabilmesi için otelinin konseptini, kalite standartlarını belirlemesi bunları yazılı haline getirmesi yani işletme manuelini oluşturması gerekir.

Bu otel manueli içerisinde, yönetim kurulu çalışma şartları, görev yetki ve sorumluluk dağılımları, marka standartları, alt yapı ekipman standartları, kalite yönetim standartları, hammadde, makine ekipman standartları insan kaynakları yönetiminde izlediği yöntem ve metotlar öncelikli olarak belirlenmelidir.

Bu temel başlıkları kapsayacak şekilde oluşturulan işletme manuelinin yazılı hale getirilmesi uygulanması, kontrol ve iyileştirme metotlarının hayata geçirilmesi sağlanmalıdır.

İşletmenin anayasası oluşturularak, işletmelerin kişiye bağımlı yönetim modelinden, kurumsal yönetim modeline geçiş sağlanmalıdır.

Bu çalışmaları zamanında yapmayan işletmelerde nesilden nesile geçiş oranları çok düşük olarak gerçekleşmektedir.  Sektörümüzde markaların yaratılması ve devamlılığının sağlanması bu yöntemlerle gerçekleşebilecektir.

  1. İşletme içerisinde öğrenen insan, öğrenen organizasyon kültürünün oluşturulması

Toplumların gelişmişlik düzeyi her ne olursa olsun, her toplum sürekli bir dinamizm ve değişme içindedir. Avcılık ve toplayıcılıkla yaşamını idame ettiren ilkel toplum, toprağı işlemeyi öğrenip geçimini topraktan sağlamaya başlamıştır.

Tarım toplumu olarak adlandırılan bu dönemde, insan ve hayvan gücü, rüzgâr, güneş ve su gibi enerji kaynakları kullanılmış ve bunlara göre üretim araçları şekillenmiştir.

Matbaanın bulunmasıyla okur-yazarlık artmış, Rönesans tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Aydınlanma çağında bilim alanındaki gelişmeler sanayi kesimine de yansımış, yeni enerji kaynakları, yeni makineler ve yeni yöntemler kullanılması, sanayi devriminin gerçekleşmesine neden olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Astrid Hotel Bodrum sezona merhaba dedi

Sanayi dönemi beş ana dönemden oluşmaktadır.

1.Dokuma endüstrisi dalgası 1780:

  1. Demir-çelik dalgası:1800
  2. Ulaştırma dalgası: 1825
  3. Elektrik endüstrisi dalgası 1860
  4. Benzin motoru çağı 1903.

1950 yılına geldiğimizde ise artık bilgi dalgası ya da bilgi toplumu çağı başlamıştır.

Günümüz dönemi ise endüstri 5.0’a giriş yaparken yani insansız teknolojilere hazırlanırken Toplum 5.0 felsefesine de önemli bir giriş yapılmış oldu.

Bu gelişmeler ışında otellerimizin en önemli yatırımlarının insana bilgi teknolojilerine ve yönetim sistemlerine olması gerekmektedir.

Sadece bina, alt yapı, inşaat yatırımlarına ağırlık vermek bilimsel gelişmelere göz ardı etmek anlamına gelmektedir. Çünkü bilgi çağında insan, en değerli ve yatırım yapılması gereken önemli faktör haline gelmiştir.

  1. Etkin performans değerlendirme ve kariyer planlama çalışmalarının yapılması.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Astrid Hotel Bodrum sezona merhaba dedi

İnsan kaynağı yönetimi üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki personel özlük ve yasal süreçlerinin yönetilmesi, ikincisi performans yönetimi kariyer planlama ve üçüncüsü öğrenme gelişme faaliyetlerinin yürütülmesidir.

Etkin bir performans değerlendirme kariyer planlamanın yapılması için, çalışanların görev yetki ve sorumluluk ve yetkinliklerinin gerçekçi olarak yazılı hale getirilmesi gerekmektedir.

Yetkinlikler işletmenin manuelinde tanımlandıktan sonra bu yetkinliklere uygun çalışan sağlanmalı eğer işletme dışından bu yetkinlikte çalışan sağlanamıyorsa mevcut çalışanlara söz konusu yetkinlikleri kazandırmak için öğrenme gelişme faaliyetlerinin planlanması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sunmelia Beach Resort'tan 2022 sezonuna merhaba

Çalışanların performans değerlendirme ve beş on yıllık kariyer planlamaları ve yetkinlik çalışmalarına paralel olarak yürütülmelidir. Çalışanlara yapılacak olan performans değerlendirme yöntemleri çalışan yetkinliklerine göre hazırlanmış olan objektif değerlendirme kriterlerine göre sınav, mülakat vb yöntemlerle gerçekleştirilmelidir.

  1. İnsan kaynağı ve eğitim yatırım bütçelerinin artırılması

1950 yılında başlayan bilgi çağı ile birlikte ülkeler ve sektörler insan kaynaklarına yatırım yapabildikleri ölçüde başarıya ulaşabilmektedir. Günümüzde bu bilimsel gerçekleri dikkate almayan işletmeler ne kadar yüksek finansal güce sahip olduklarını düşünürlerse düşünsünler kısa süre içerisinde yok olmaktadır. Otellerimizin yatırım bütçeleri içerisinde eğitim ve insan kaynağı yatırımlarının alt yapı, inşaat yatırımlarına oranı şirketlerin geleceğinde ve sürdürülebilirliklerinde belirleyici olacaktır. İnsan kaynağına yatırım yapanlar gelecekte var olmaya devam edecektir.

  1. Süreç iyileştirme metotlarının geliştirilmesi ve süreçlerin dijitalleştirilmesi.

Şirket hedeflerimizi oluştururken değer odaklı bir performans yönetimine odaklanmamız gerekmektedir. Sadece finansal hedefler ve finansal odaklanmayla şirket yönetmek şirketlerin gelecekte oluşturabilecekleri entelektüel sermayeyi olumsuz olarak etkileyecektir. Oysa gelecek entelektüel sermayeye ve etkin insan kaynağına sahip işletmelerin kontrolünde olacaktır.

Bu nedenle şirket hedeflerimizde finansal hedefler kadar süreç iyileştirme ve süreçlerin dijitalleştirilmesine yönelik hedefler belirlemek ve bunları gerçekleştirmek için özel çaba göstermek durumundayız.

Bu konuda dengeli ölçüm kartı metodu işletmelerin gündemine alınmalıdır.

Süreçlerimizin performansları izlemeli, kıyaslama, düzeltici faaliyet, değer yaratma, müşteri deneyimi yöntemlerini kullanarak süreçlerimizi iyileştirmeliyiz.

Süreçlerimizin dijitalleşme oranları tespit etmeli ve bu oranları yükseltmek için çalışmalar planlamalıyız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzakrota Avrupa'ya COOP TRR desteği
www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER