24.3 C
Antalya
Cuma, Haziran 18, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

ÖZGÜR ÇAĞRICI SPA KONUSUNDAKİ DENEYİMLERİNİ ANLATTI

ÖZGÜR ÇAĞRICI SPA KONUSUNDAKİ DENEYİMLERİNİ ANLATTI

Özgür Çağrıcı Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. Mezuniyet sonrasında SPA ile tanışarak bu alanda çalışmaları ve kariyer yolculuğunu başarı ile sürdürüyor.

İşin mutfağından başlayan Özgür Çağrıcı, bir süre Spa resepsiyonda çalışıp, her fırsatta uzak doğuda Spa ile ilgili eğitimlere katılıyor. Böylece hem iş anlamında hem de dil anlamında kendini geliştirme fırsatı buluyor. Spa resepsiyonist, Spa supervisor ve yönetici asistanlığı yapan Özgür Bey, ilk Spa Müdürlüğü deneyimimi “Pegasos World Hotel” bünyesinde gerçekleştiririyor. Sonrasında ise, sırasıyla Kempinski Hotel, Gloria Hotels&Resorts Hotel ve Calista Luxury Hotel bünyesinde profesyonel yönetici kariyerime devam ediyor. 2009 yılında Gazi Üniversitesi kozmetoloji derneği tarafından yılın Spa Müdürü ödülünü alıyor. Halen 2009 yılından beri çalıştığı Calista Luxury Resort Bünyesinde 11. yıldır çalışma hayatıma devam ediyor. Bu süreç içerisinde Spa sektöründe yurt içinde ve yurt dışında danışmanlık hizmetleri de veren Özgür beyin, imzasını attığı bazı Spa merkezi adresleri şunlar; Ankara JW Marriott Hotel, Regnum Carya Hotel, Papillon Hotels, Güral Premier Belek, Başaran Business Hotel, Granada Luxury Belek, Rusya Kırım Saki Senatorium, Ni Beauty Lab. Halen daha Spa mimari projelendirme, inşaat süreci, kurulum, operasyon prosedürlerinin belirlenmesi gibi açılış öncesi ve sonrası olmak üzere birçok Spa ya profesyonel olarak danışmanlık hizmetini sürdürmeye devam ediyor.

Özgür Bey; sizi en çok heyecanlandıran projeniz hangisi?

“Kendi alanımla ilgili birçok yeni ve farklı proje çalışmalarında bulundum. Bunların arasında iki çocuk babası olarak beni en çok heyecanlandıra 2010 yılında yaptığımız Türkiye’de ilk Çocuk Spa konsepti olmuştur. O dönemden beri tatile gelen minik misafirlerimizin tek başlarına ve aileleri ile birlikte inanılmaz deneyimler yaşamalarına vesile olduk. Bunun yanı sıra sağlıklı yaşam projeleri, detox çalışmaları da bu yıllarda resort bünyelerinde ilk defa tarafımızca gerçekleştirilen projelerden olmuştu ve halen devam etmektedir. Bu çalışmalarımızı, 2019 yılında “QM Awards yılın en iyi yönetilen Spa” ödülünü layık görülerek taçlandırma fırsatını yakaladım. Halen daha Spa ile ilgili innovatif işler yapma doğrultusunda projelerimiz devam etmektedir. Pandemi sonrasında farklı ve alanında ilk defa yapılacak uygulamalara ve çalışmalara devam etmeyi planlamaktayım.”

Özgür Bey ile GM Dergi GM Mola sayfalarında danışman olarak birlikte Güzellik ve Spa sektöründeki yeni projeleri ve yatırımları tanıtmaya devam edeceğiz. Kendisine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

COVID-19 TÜRKİYE GENEL DURUMU

Türkiye
5,224,224
İyileşen Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
86,433
Pozitif Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
49,071
Vefat Eden Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

22,065BeğenenlerBeğen
2,813TakipçilerTakip Et
17,800AbonelerAbone

SON HABERLER