24.3 C
Antalya
Cuma, Haziran 18, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

SPA SOUL, SEKTÖRÜNE KATMA DEĞER YARATIYOR

SPA SOUL, SEKTÖRÜNE KATMA DEĞER YARATIYOR

10 yılı aşkın zamandır sektörde yer alan Spa Soul, hizmet sunduğu kişi ve kurumların ihtiyaçlarına çözüm buluyor. Kendini sürekli geliştirerek ve yenilikleri takip ederek sektörüne katma değer yaratıyor.

Spa Soul Kurucu Ortağı Asuman Helvacıoğlu

 

Markanız kaç yıldır hizmet vermektedir?

Spa Soul olarak 10 yılı aşkın süredir 40’dan fazla yurtiçi ve yurtdışı projelerinde aktif olarak hizmet verdik ve vermekteyiz.

Markanız hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Spa Soul markası kurumsal iş hayatında uzun süre birlikte çalıştıktan sonra, birlikte şirket kurmaya karar veren genç iki girişimcinin hikayesidir.  2000 yılların başkaları itibariyle artan Wellness yatırımları ile ilgili; sektörde yaşanan verimsiz proje planlamaları, ciddi kalite sorunu yaşayan yönetim modelleri sıkça gözlemlenmekteydik. Ortağım Zeki Dikmen ile birlikte bu gözlemlerimize istinaden, kendi iş bilgisi ve birikimlerimizi sektörle paylaşmak üzere SPA danışmanlık ve yönetim şirketi olarak Spa Soul markasını yarattık.

Şirketimiz 2009 yılından bu yana sektörde konsept planlama, kurulum danışmanlıkları ve uluslar arası standartlarda SPA yönetimi konularında hizmet vermektedir. Kurulduğundan bu yana Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında yer alan pek çok ülkede konsept, kurulum ve yönetim danışmanlığı niteliğinde görev almış olup,  pandemi koşullarına rağmen halen yurtiçi ve yurtdışı hizmetlerine devam etmektedir.

Danışmanlık hizmetlerinin yanı SPA yönetimi olarak turizm branşında uluslar arası platformda sektör lideri niteliğindeki markalar olan, Conrad Hotel Bosphorus, The Ritz Carlton, Bodrum Edition, W Hotel, Hyatt Centric, Intercontinental Hotel, Rixos Pera, Susona LXR Hotel, Divan Hotel ile işletme birlikteliklerimizi yürütmekteyiz.  Birlikteliğimiz uzun yıllara dayanan bu projeler içerisinde, SPA yönetim firması olarak  Conrad, The Ritz Carlton ve Edition markaları içinde global anlamda bünyelerinde ilk outsource edilmiş taşeron SPA olmanın ve bu güveni kazanmanın haklı gururunu yaşıyoruz.  Pandemi sürecinde e genişleme faaliyetlerimize ara vermedik 2020 senesi içerisinde yurtdışında Karadağ – Kotor’da da işletme faaliyetlerimize başladık.

Markanızın hedef kitlenize mesajı nedir?

İlk günden bu yana SPA kelimesinin özünde yaralan sağlığı, wellness ve wellbeing konseptleriyle birleştirmeyi, hizmet sunduğumuz kişi ve kurumların ihtiyaç ve isteklerine çözüm bulmayı öncelik haline getirdik.  İçinde olduğumuz pandemi döneminde süregelen zorla koşullarında değişime uyum sağlayarak gelişmeye ve ilerlemeye devam etmekteyiz. Değişime uyum sağlayabildiğimiz sürece sürdürülebilirliğe inanan biri olarak, sektörün devamlılığı adına üstümüze düşen lokomotif görevini gönüllü olarak devam ettireceğiz.

 

 

COVID-19 TÜRKİYE GENEL DURUMU

Türkiye
5,224,224
İyileşen Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
86,433
Pozitif Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
49,071
Vefat Eden Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

22,065BeğenenlerBeğen
2,813TakipçilerTakip Et
17,800AbonelerAbone

SON HABERLER