24.3 C
Antalya
Cuma, Haziran 18, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

TURİZM SAHİL GÜVENLİĞİNDE ARTIK ROBOTLAR OLACAK !

Maren Robotics tarafından tamamı yerli üretim olan  insansız su altı ve su üstü robotları hakkında detayları  ve kullanım alanlarını firmanın Kurucu Ortağı Utku Atay’dan dinledik.

Kendinizden bahseder misiniz?

1985 Antalya doğumluyum. Elektronik mühendisliği  alanında eğitimimi tamamladıktan sonra çeşitli  firmalarda iş geliştirme mühendisi ve yöneticisi  olarak çalıştım. 2011 yılında ise teknoloji alanında  ilk girişimimi kurdum. Deniz teknolojileri alanındaki  faaliyetlerimizi birleştirdiğimiz Maren Robotics’in  de kurucu ortağı olarak çalışmalarıma devam  etmekteyim.

Üretimini yaptığınız deniz robotlarını tanıtır mısınız?

SAGA ve SAGAPRO adını verdiğimiz insansız  denizaltı(sualtı) robotları ve FASTY adını verdiğimiz  insansız cankurtaran robotu üretimlerimiz  bulunmaktadır. Bu iki deniz robotunu da TÜBİTAK  ve Avrupa Birliği’nin AR-GE fonlarıyla geliştirdik  ve %75’in üzerinde yerlilik oranı ile üretimlere  devam ediyoruz. Sualtı robotlarımız; 300 metre derinliğe kadar dalış yapabilmekte ve süre sınırı  olmaksızın arama, keşif ve gözlem faaliyetlerini  gerçekleştirebilmektedir. Görüşün olmadığı sularda dahi sonar teknolojisi ile gözlem yapma kabiliyetine  sahip robotlarımız, robot kolu vasıtasıyla su altında  bulunan nesneleri su üstüne çıkarabilmektedir.  Cankurtaran robotumuz, boğulma tehlikesi geçiren  kazazedelere hızlı ve güvenli müdahale şansı  sağlamaktadır. 500 metre mesafeye kadar uzaktan  kontrol edilebilen Fasty, sahip olduğu görüntüleme  sistemi ile deniz üstünde gerekli gözlem ve teşhis  görevlerini gerçekleştirmektedir. Deniz robotlarımızı;  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik  Komutanlığı, Jandarma Komutanlığı ve Deniz Polisi  gibi kurumlar arama kurtarma faaliyetlerinde etkin  bir şekilde kullanmaktadır. Özel sektörde de çeşitli  deniz araştırmaları yürüten firmalar cihazlarımızdan  faydalanmaktadır.

Gelecek için proje ve planlarınız nelerdir?

Tarih boyunca yüksek AR-GE bütçeleri ve uğraşları  gerektiren teknolojik ürünler askeri kullanımlar ile  olgunlaştıktan sonra özel sektörde yaygınlaşmaya  başlamıştır. Bizler de şu anda, deniz robotlarımızın  özel sektörde daha aktif ve etkin kullanılması için  çalışmalar yürütmekteyiz. Ayrıca, deniz turizmine  önemli katkılarda bulunacağına inandığımız farklı deniz  araçları üretimi için de AR-GE çalışmalarımıza devam ediyoruz.

COVID-19 TÜRKİYE GENEL DURUMU

Türkiye
5,224,224
İyileşen Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
86,433
Pozitif Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
49,071
Vefat Eden Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

22,065BeğenenlerBeğen
2,813TakipçilerTakip Et
17,800AbonelerAbone

SON HABERLER