24.3 C
Antalya
Cuma, Haziran 18, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

YOLCULUKLARINI ULUSLARARASI ARENADA TAÇLANDIRACAKLAR

YOLCULUKLARINI ULUSLARARASI ARENADA TAÇLANDIRACAKLAR

Titizlikle çalışmalar gerçekleştirerek sektöründe iddialı olan OCEAN Club, gelecekte yolculuklarını uluslararası arenada yer alarak taçlandırmayı hedefliyor…

Ulaş ACAR & İzzet ACAR OCEAN CLUB SPA Kurucuları

Markanız kaç yıldır hizmet vermektedir?

İnsanlar eski çağlardan günümüze kadar zihnin ve ruhun rahatlamasından ve dinlenmesinden büyük keyif almışlardır. İnsanların fiziksel ve ruhsal dinçliğe olan ihtiyacı gittikçe artmaktadır. Bunun bilincinde olan bizler 2001 yılında Özkaymak Avsallar ve Kemer Oteli’nde Ocean Club olarak markamızı yarattık. Bizler kişiye özel hizmet anlayışını benimsemiş olup; eğitimli, tecrübeli, sorumluluğunun bilincindeki personelimiz ve ayrıcalıklı atmosferimiz ile misafirlerimizi günlük streslerinden uzaklaştırıp dinlenmelerini sağlayacak bir SPA ve Fıtness Merkezi oluşturmayı görev edindik.

Markanız hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Neredeyse bütün ülkelere kıyısı olan, dünyadaki bütün gizemleri içinde barındıran, sadece dünyanın en iyi kaptanlarının kullandığı muhteşem gemilere ev sahipliği yapan, bolluk, bereket, zenginlik kavramlarını çağrıştıran ‘okyanus’ kelimesinden esinlenerek OCEAN CLUB markasını yarattık. Okyanuslarda kaptanlık yapmak göllerde veya denizlerde kaptanlık yapmaya asla benzemez.

Deniz kaptanlarından yerel düşünmeleri, ulusal bir vizyona sahip olmaları beklenebilir, ancak okyanuslarda görev yapan kaptanların her kültüre vakıf, en az 3-4 dil bilen, uluslararası büyük bir vizyona sahip olmaları gerekir. Deniz kaptanları bir problemle karşılaştıklarında sığınabilecekleri yakın bir kıyıya her zaman sahiptirler, ama okyanus kaptanlarının o problemleri çözüp gemiyi daha ileriye götürmekten başka seçenekleri yoktur.

Bu anlayış, beklenti ve bu hikâyelerle markamızı kurduk. Hem konuştukları yabancı dil sayılarıyla, hem de dünyanın birçok yerinden gelen misafirleri ağırlamalarıyla bu sorumluluğu taşıyabildiklerine şahit olduk, oluyoruz. Bu hassasiyetle ilham aldığımız isimden ilham duyduğumuz geleceğe olan yolculuğumuzda başarımızı uluslararası arenada taçlandırmaya devam ediyoruz.

Markanızın hedef kitlenize mesajı nedir?

OCEAN CLUB kalitesi ile hizmet verdiğimiz spalarımızın çok fazla tercih edilme sebebi hizmet kalitemizdir. Hizmet kalitemizi de iki şekilde belirliyoruz. Birincisi, masajlarımızı yaparken cilt bakımlarının yapılmasına da önem gösteriyoruz. İkincisi ve en önemlisi masajlardaki profesyonelliğimizdir… Her türlü üç aşamalı sınavdan geçirerek aldığımız personellerimizle eşsiz bir masaj hizmeti veriyoruz. Misafirlerimizin streslerinin azaltılması, vücut yorgunluklarının alınması ve eğer varsa vücut ağrılarının hafifletilmesi üzerine terapistlerimizin uzman olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Sektörde bütün birimlerimiz ile en iyisi olmak için her şeyin en iyisini seçiyor ve en iyi hizmeti sunuyoruz. Çünkü biliyoruz ki en iyiler her zaman en iyileri seçer.

 

COVID-19 TÜRKİYE GENEL DURUMU

Türkiye
5,224,224
İyileşen Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
86,433
Pozitif Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
49,071
Vefat Eden Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

22,065BeğenenlerBeğen
2,813TakipçilerTakip Et
17,800AbonelerAbone

SON HABERLER