Nasıl Kurtulur Bu Turizm?

EDİTÖR 22 Kasım, 16:13'de eklendi

 

Geçmişten günümüze var olan sıkıntılarımızın yanına kriz ile oluşan, çığ gibi büyüyen mesleki mutsuzluk ve kaygı sektörün sağlığını ciddi tehdit eder hale geldi.

Hani her hastalığı artık strese bağlıyor ya doktorlar, bunun sadece insana özgü olmadığına inanıyorum. Turizm sektörünün de strese bağlı ağır bir hastalığa yakalandığını iddia ediyorum ve tehlikenin bu denli büyük olduğunu fark etmeden günü kurtarma telaşına düşen sektörün oluşan problemleri bir masaya yatırıp “Nasıl kurtulur bu turizm?” sorusunu ölüm kalım sınavı veriyormuşcasına sormasının ve de cevaplarını hayata geçirmesinin vaktinin geldiğini, bu zorlamayla da geçeceğini görüyorum.

Turizm şurasının zamanlaması bu anlamda çok önemli ve dilerim icrata varacak kararlara yarar sağlar.

25 yıldır turizm sektörünün hemen hemen tüm alanlarında hizmet eden biri olarak uzunca bir süredir beni çok rahatsız eden, bana göre ülkemizin uluslararası en önemli üretimi ve markası olan değerinin, önümde duran bu mutsuz tablosu, beni derinden üzerken, bir şeyler yapılması gerektiği yönündeki meslek aşkımı da ayağa kaldırıyor.

“Sorun çaresizlik değil, isteksizlik ” sözü kafamda çığlık çığlığa bugünlerde…

Problemlerin farkına varıp ta hiçbir şey yapamamak ise tam bir vicdan azabı.

2017 sezonunu kapatmaya hazırlandığımız şu günlerde var olan problemleri aşmak ve 2018 yılında neler yapılması gerektiğini topyekün düşünmek zorundayız. Günü kurtarmanın kimseye fayda sağlamadığını farkında olan, ama yine de bu kısır döngüden çıkamayan sektörün kendini silkelemesi için ne olması gerekiyor anlamış değilim.

Sektörün toz pembe beyanatları umut ve motivasyon sağlamaya yönelik olsa bile, bilinen çözümlerin hayata geçirilmesine yönelik gayretlerin sistematik olamaması, sürdürülebilir bir turizm ticareti için yapısal sorunlara karşı politakaların devreye sokulmaması, kendi kendime intihar ettim demek gibi absürt ve saçma değil mi ?

Neler yapılması gerektiği konusuna gelmeden önce var olan problemlerimizin üzerine krizle daha da büyüyen problemlerimizi tekrar hatırlayalım,

Ters Göç: Turizm için çalışmaya gelen personelin memleketine dönmesi.

Taşımacılık Sıkıntısı: Taşımacı firma sahiplerinin başka iş kollarına yönelmesi.

Acentelerde Rehber Sıkıntısı: İşin ehli rehberlerin piyasada ayağını çekmesi. Rehberlerin yabancı ve üniversite öğrencilerinden oluşmaya başlaması.

Otellere Kalifiye Personel: Eskiden beri yaşanan personel sıkıntısı, artık “ kapıdan çevir otel personeli olsun” mantığının alıp başını gitmesi.

Hizmet Kalitesinin Bozulması : Düşen fiyatlarla , düşen hizmet kalitesi

Konaklamada Bölge Kavramının Ortadan Kalması Ve Misafirin Fiyata Odaklanması: Eskiden Almanların bölgesi, Rusların bölgesi diye adlandırılan bölgelerin yok olması ve turistin bölge değil, fiyata endeksli otel seçimi.

Tur Operatörlerinin Başka Destinasyonlara Yönelmesi: Ülkemize olan uçak kapasitelerinin gün geçtikçe operatörler tarafından azaltılması ve başka destinasyonlara yönelmelerin artması.

Tur Gelirlerindeki Değişim Ve Satışların Zorlaşması: Tur fiyatlarının aşağı çekilmesine rağmen turistlerin tur harcamalarının giderek azalması.

Zaten hepimiz biliyoruz, bunları ve daha fazlasını…

Peki bunları çözmeyi bilen var mı, daha doğrusu bunları çözmeyi gözü yiyen var mı ?

Farkında kalın …

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SELÇUK MERAL 2014 REKOR

SELÇUK MERAL 2014 REKOR

0
0
28 Ağustos, 13:59
SELÇUK MERAL – BİZE BIRAKIN !

SELÇUK MERAL – BİZE BIRAKIN !

0
0
28 Ağustos, 13:39
SELÇUK MERAL- İKİ DUVAR ARASINDA

SELÇUK MERAL- İKİ DUVAR ARASINDA

0
0
28 Ağustos, 13:37
SELÇUK MERAL- ÖZGÜRLÜK

SELÇUK MERAL- ÖZGÜRLÜK

0
0
28 Ağustos, 13:34
SELÇUK MERAL – BİZE BIRAKIN !

SELÇUK MERAL – BİZE BIRAKIN !

0
0
25 Haziran, 16:29
SELÇUK MERAL -NEŞV Ü NEMA

SELÇUK MERAL -NEŞV Ü NEMA

0
0
22 Kasım, 16:14
SELÇUK MERAL- AMACINIZ NE ?

SELÇUK MERAL- AMACINIZ NE ?

0
0
1 Ağustos, 15:33