SELÇUK MERAL -NEŞV Ü NEMA

EDİTÖR 22 Kasım, 16:14'de eklendi

Osmanlı’da turizm faaliyetleri I. Dünya savaşı yıllarında başlamış. Osmanlı ile Almanya ittifakı, turizmin başlamasında da etkili olarak, Almanlardan bir turist kafilesi 1916’da İstanbul’a gelmiştir. Turistlerden biri olan Ernest Erman, Babıali’ye turizmin geliştirilmesi tavsiyesinde bulunmuş. Bunun üzerine Talat Paşa, turizmin geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınmasını istemiştir. Tarihi eserlerin çevresinde otel ve eğlence mahallerin kurulması gerektiği, bu mekanlara giden yolların iyileştirilmesi gerektiği, kaplıcaların ıslah edilmesi üzerinde durulmuş. Avrupalı turistleri çekebilmek için vali yardımcısı başkanlığında bir turizm heyeti oluşturularak bu heyetin yaptığı çalışmaları Dahiliye Nezareti’ne bildirilmesi istenmiş.

Henüz diğer şehirler için planlanmış bir turizm politikası olmamakla birlikte, yalnız Avrupalı turistler dikkate alınarak bu rapor hazırlanmış. II. Abdülhamit döneminde dini turizmi canlandırmak için çalışmalar yapılmış fakat uygulanamamış. Almanya ve Avusturya ve İsviçre’de yaşayan Türk yazarlardan İstanbul ‘un doğası, tarihi ve yaşamına vurgu yapmaları istenmiştir.  Bu istek doğrultusunda Ahmet Haşim, Yahya Kemal, Ahmet Hikmet makaleler yazacaklardır batı gazetelerinde.

İttihat ve Terakki yönetimi bir kanun çıkararak “Türklüğü, İslamiyet’i ve şarklılığı muhafaza eden yapıların korunmasına yönelik girişimlerde bulunmuştu. Fakat bundan sonra yapılacak yapıların Türk mimari yapı tarzına ve milli sanata uygun yapılması istenmişti.

İttihat ve Terakki yönetimi Alman ve Avusturya gazetelerinde İstanbul’u anlatan reklamlar da yayınlatmıştır. Bu reklamlarda fotoğraf olarak Sultanahmet camii ve Galata Kulesi kullanılmıştır.

Turizm alanı olarak ta Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Beyazıt, Adalar, Alemdağ, Yuşa Tepesi, Çamlıca, Boğaziçi, Pera seçilmiştir.

Gördüğünüz gibi Turizm sektörü için bu topraklarda epeydir kafa patlatılıyor. Epey de mesafe almışız. Ama biz daha iyisini yapabiliriz ve buna da mecburuz.

 

  • Yepyeni pazarlama konseptleri yaratalım
  • Sektörel işbirlikleri oluşturalım
  • Hayat tarzı-tecrübesi- yaratıp ürünleştirelim
  • Nitelikli ve çok uluslu bir nüfüs ve iş hayatı kurgulayalım
  • Liyakat olmazsa olmazımız olsun.
  • Turizm öncelikli sektör olarak kısa-orta ve uzun vade programlansın

Zor mu, bence hiç değil, yaptıklarımızın yanında çok kolay.

Türk Turizmi için, vatan için 3. Turizm Şurasının kararlarını hayata geçirelim Çünkü Neşv ü nema bulma zamanı geldi , geçmesin…..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SELÇUK MERAL 2014 REKOR

SELÇUK MERAL 2014 REKOR

0
0
28 Ağustos, 13:59
SELÇUK MERAL – BİZE BIRAKIN !

SELÇUK MERAL – BİZE BIRAKIN !

0
0
28 Ağustos, 13:39
SELÇUK MERAL- İKİ DUVAR ARASINDA

SELÇUK MERAL- İKİ DUVAR ARASINDA

0
0
28 Ağustos, 13:37
SELÇUK MERAL- ÖZGÜRLÜK

SELÇUK MERAL- ÖZGÜRLÜK

0
0
28 Ağustos, 13:34
SELÇUK MERAL – BİZE BIRAKIN !

SELÇUK MERAL – BİZE BIRAKIN !

0
0
25 Haziran, 16:29
Nasıl Kurtulur Bu Turizm?

Nasıl Kurtulur Bu Turizm?

0
0
22 Kasım, 16:13
SELÇUK MERAL- AMACINIZ NE ?

SELÇUK MERAL- AMACINIZ NE ?

0
0
1 Ağustos, 15:33