SELÇUK MERAL – BİZE BIRAKIN !

EDİTÖR, Turizmden Güncel Haberler 25 Haziran, 16:29'de eklendi

2015      361.000

2016      148.000

2017      318.000

2018      421.000

Yukarıda okuduğunuz sayılar 1-7 Haziran 2018 Antalya Havalimanı gelen turist sayıları; hani son iki senedir birçok badire atlatan, yönetim modeli tartışılan, yapısal sorunları çözüme muhtaç olan, Türkiye’nin göz bebeği olması gereken Türk turizm sektörünün en önemli havalimanına ait giriş verileri.

Turizm sektörü, Türkiye’nin en dinamik ve rekabet gücü en yüksek olan sektörü. Bu başarıyı da sağlayan sektörü 30 yılda oluşturup, günümüze taşıyan milli ve yerli işgücü. Biliyor musunuz? Türk turizm sektörünün tüm krizlere rağmen ülkemiz işsizliğine katkısı % 8. Bu katkı rahatlıkla % 15 olabilir. Haziran ayında yukarıdaki verilere göre Antalya’ya tatil amaçlı günde 60 bin  kişi geliyor.

Türkiye’yi turizmsiz düşünmek, turizmsiz planlamak, yaz mevsimini güneşsiz düşünmek. Türkiye‘nin turizm sektörünü göz ardı etmesi insanın var olan iki gözünü yok sayıp kör yaşamaya çalışması gibi bir şey. Bir düşünün, yaşadığımız kıta yerkürenin en çok turist alan kıtası ve en çok turiste sahip bölgesi.  Büyüme trendini hiç kaybetmeyen, çeşitli olumsuzluklara, siyasi kırılganlıklara rağmen  ilerlemesini sürdüren bir sektörün kalbi tüm heyecanıyla bu coğrafyada atıyor.

Turizm bence sadece bizim cankurtaranımız değil, tüm dünyanın yegane çıkış yolu. 50’lerde 25 milyon olan turist sayısı 2016 yılında 1milyar 235 bin turiste ulaştı ve turizm tüm ulusların ve tüm sektörlerin dikkatini çekti. Zira bu sinerji sadece tatilciyi ilgilendirmekle kalmadı, tatil yapılanı da her şeyiyle değiştirdi ve geliştirdi. Bu sinerji dünya ekonomisine ve yaşamına sınırlı katkısı olan ülkelerin bile yaşamlarını, bakış açılarını, düşünme biçimlerini değiştirdi. Sayılara bakacak olursak; Yunanistan’da her 4 kişiden, Portekiz’de her 5 kişiden İspanya ve İtalya’da her 6 kişiden biri turizm sektöründe çalışıyor. Türkiye’de ise  2016 istatistiklerine göre; her 15 kişiden biri sektörde çalışmakta.

Turizmin milli gelire olan katkısına baktığımızda, Yunanistan , Fas ve Portekiz’de , %18-20 arasında, İspanya’da %15 İtalya’da %13  katkısı var turizmin.  Sanayi devi Almanya’ da bile turizm sektörünün milli gelire olan katkısı  %10 civarında. Uzmanların hesaplamalarına göre 2030 yılında her 4 kişiden biri turist olacak ve sayı 1 milyar 800 bin turiste dayanacak. Gezenlerin %50’si Avrupa,  %25 ’i Asya ,  %15’i Afrika kıtasını tercih ediyor. En çok da Fransa, Amerika,İspanya, Çin ve İtalya’ya gidiyorlar. Biz 10.sıradayız. Sağlıklı sürdürebilir bir planlamayla rahatlıkla üst sıralara tırmanabiliriz. Tayland, Meksika, Almanya ve İngiltere ile aramızda küçük farklar var. En önemlisi gelirler konusunda kazancımızı arttırmanın yollarını araştırmamız şart. Doğal olarak orta sınıf turist daha az para ile daha çok tatil yapmanın arayışında. Birçoğu 2 yaz 1 kış tatili olmak üzere yılda 3 tatil planı yapıyor. Ortalama tatil bütçesi dünya genelinde 990 Dolar. Avrupa içinde 725 Dolar civarında ortalama bütçe. Biz olması gerekenin 100 Dolar altındayız. İlk hedefimiz bu 100 Dolar olmalı.

Türkiye dünya turizm hareketinin % 3’ünü karşılıyor, Antalya % 1 civarında .

Son 5 yılda onca olumsuzluğa rağmen 50 milyon turistin Antalya’ya gelerek ortalama 10 gün tatil yapması, dikkate alınması ve kesinlikle uzmanlarına yetki verilerek işlenmesi, sürdürülebilir bir politika ile izlenmesi gereken bir performans. Çok vaktimiz yok, Türkiye‘nin ivedilikle ekonomik kalkınmaya ihtiyacı olduğu herkesin malumu. Türk Turizm sektörü ekonomik kalkınmanın lokomotifi olabilir.  İlk yapılması gereken Türk turizm sektörünü ekonomik kalkınmanın öznesi olarak tanımaktır.

İkincisi de sektörü ricacı yapıdan çıkararak icracı bir yapılanma ile yeniden kurgulamaktır.

Gerisi?

Gerisini Türk turizm sektörüne bırakın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.