15 Milyon Çinlinin Transfer Noktası Oluyor!

Güncel 18 Kasım, 11:18'de eklendi

15 Milyon Çinlinin Transfer Noktası Oluyor!

Türkiye ile Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında havacılık özelinde bilgi köprüsünün kurulması amacıyla iş birliği yapıldı.

istanbul havalimanı

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu şu açıklamalara yer verdi:

“Anlaşmalar için tekliflerin söz konusu havalimanlarından gelmesi bizi mutlu etti. Amacımız; Avrupa’ya akan yolcu trafiğinden çok daha fazla pay almak ve ülkemizin turizmine katkı sunmak. Beş yılda Çin Halk Cumhuriyeti’nden ülkemize 1 milyon turist getirmek istiyoruz. Avrupa’ya seyahat etmekte olan yıllık yaklaşık 15 milyon Çinli yolcunun transfer noktası olarak İstanbul Havalimanı’ndan seyahat edebilecekleri bir ağ yaratmayı istiyoruz.”

İstanbul Havalimanı, Çin Halk Cumhuriyeti’nden Şanghay Pudong ve Şanghay Hongqiao Uluslararası Havalimanları’nın bulunduğu Şanghay Havalimanı Otoritesiyle, Güney Kore’den ise Incheon Uluslararası Havalimanı ile mutabakat zaptı imzaladı. Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı ve yakın zaman önce hizmete açılan Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı’yla da kardeş havalimanı anlaşmaları yapıldı.

Havacılık köprüsü kuruluyor!

İstanbul Havalimanı ile söz konusu havalimanları arasında karşılıklı bilgi paylaşımı, etkin iletişim, personel rotasyon eğitimi, ortak pazarlama konularında anlaşma imzalandı. Ortak toplantılarda ise müşteri deneyim hizmetlerinin geliştirilmesi konusunda da iş birliğine gidildi.

Taraflar, terminal yönetimi, hava tarafı yönetimi, ticari yönetim, mimari tasarım, rota geliştirme ve elektronik yöntemler ile ilgili karşılıklı bilgi paylaşımlarını da sağlayacak.

Anlaşmalar dünyanın sayılı uluslararası havalimanları ile yapıldı…

İstanbul Havalimanı’nın danışmanı olan Güney Kore’nin en büyük havalimanı Incheon Uluslararası Havalimanı, 68 milyonun üzerindeki yolcu sayısı ile 18. en büyük, kargo sıralamasına göre 4. en büyük havalimanı olma özelliğine sahip. Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı ise 100 milyondan fazla yolcu ile dünyada 2., kargo sıralamasına göre 16. en büyük havalimanı.

Şanghay Pudong Havalimanı 74 milyonluk yolcu sayısıyla dünyanın 9., kargo sıralamasına göre ise 16. en büyük havalimanı.

Uçuş sayıları ve yabancı hava yolu şirketleri artıyor…

Türkiye ve Güney Kore arasında haftada 14 uçuş gerçekleştiriliyor. Türkiye ve Çin arasında İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite hizmete girmesiyle 27’den 36’ya çıktı. 2020 yılında hedef ise Türkiye ve Çin arasında düzenlenen sefer sayısını 48’e çıkarmak.

5 yılda 1 milyon turist hedefliyoruz…

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, şu şekilde konuştu:

“İGA olarak Güney Kore ve Çin’e ziyaretler gerçekleştirerek verimli toplantılar eşliğinde önemli anlaşmalar sağladık. Yaptığımız anlaşmalar ile bir anlamda tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan noktalar arasında ‘hava’ yoluyla bağ sağlıyoruz. Küresel HUB olan havalimanımız ile Türk havacılığı adına geliştirdiğimiz bilgi birikimi uluslararası arenaya taşınacak. Amacımız; Avrupa’ya akan yolcu trafiğinden çok daha fazla pay almak. 5 yılda Çin Halk Cumhuriyeti’nden ülkemize 1 milyon turist getirmeyi ve Avrupa’ya seyahat etmekte olan yıllık yaklaşık 15 milyon Çinli yolcunun transfer noktası olarak İstanbul Havalimanı’ndan seyahat edebilecekleri bir ağ yaratmayı amaçlıyoruz.”

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.