2016 YILI TURİZMİ BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLERE GEBE !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 14 Aralık, 11:32'de eklendi

2015 yılında seyahat sektöründe yaşanan teknolojik, operasyonel ve fikirsel değişiklikler, 2016 yılının büyük değişikliklere gebe olduğunu gösteriyor. İşte o değişikliklerden bazıları…

Travel_Program_fi

Seyahat sektöründe 2014 yılında başlayan konsolidasyon, 2015 yılında zirveye ulaştı: Sabre Hospitality, Trust Internetional’ı satın aldı; TripAdvisor Viator’u satın alarak gözünü turlara dikti. Expedia Orbitz ve HomeAway’i satın alarak online rezervasyon ile ilgili tüm alanları doldurmaya çalıştı ve eğer fırsat bulabilse daha fazla alım yapma niyetinde olduğunu gösterdi. Marriott Starwood’u, Accor da FRHI International’ı satın alırken, Accor, kendi dijital stratejisine odaklanmak üzere Fastbooking’i de satın aldı.

Bu gelişmeler, 2016 yılından neler beklenmesi gerektiği konusunda ipuçları veriyor.
SEYAHAT TEDARİK ZİNCİRİ
Online seyahat acenteleri tedarik zincirinde aşağı yukarı dikey hareketleri sürdürürken, dağıtım kanallarında da sınırlar belirsizleşmeye devam ediyor. Expedia, PCLN ve TRIP gibi şirketlerin hepsi artık metasearch, OTA ve direkt otel kanalları gibi olanaklara sahipler. 2016 yılında, sektörün rezervasyonlar ve tanıtımlar gibi geleneksel emniyetli gelir kaynaklarından uzaklaşıp, alternatif gelir kaynaklarına yöneldiğine şahit olacağız. Bu yan gelirler için bazı fırsatlar zaten mevcutken, yakın zamanda ‘daha iyi müşteri hizmeti’ne odaklanmış ve sonuç olarak daha fazla gelir getirecek akıllı ve entegre teklifler geliştirildiğine de şahit olacağız.
Tatilciler şu anda otel rezervasyonu yaparken akşam yemeği rezervasyonlarını düşünmese de, yakın gelecekte oluşacak bütünlüklü tatil satış ortamında, tüm tatili planlayan ve müşteriye bu tekliflerle giden büyük oyuncular pazara hakim olacak.
OTELCİLİK SEKTÖRÜ
Aynı durum otelcilik sektöründe de geçerli. Büyük otel zincirleri, müşterilerine karar verme ve rezervasyon yapma aşamasında daha yakın olabilmenin yollarını arıyor. Ortalama oda fiyatları son zamanların en yüksek seviyelerine ulaşırken, oteller direkt rezervasyonlarda büyük düşüş yaşamaya devam ediyor.
Airbnb, HomeAway ve diğer alternatif konaklama siteleri sektör üzerinde baskı oluşturmaya ve sürekli büyümeye devam ediyor. Son dönemde meydana gelen konsolidasyon/birleşmeler ve büyük online sayahat acentelerinin bu alana uyum sağlamada yaşayabileceği zorluklar, lider otel zincirlerini ve butik otelleri hizmette benzersiz olarak ve otantik deneyimler sunarak ayrışmaya zorluyor: Mobil konsierj, self-check-in, anahtarsız odalar, akıllı / eko konuk deneyimi ve entegre faaliyetler…
ALTERNATİF KONAKLAMA
Hem tedarikçiler hem de acenteler Airbnb ‘tehdidine’ odaklanmış durumdayken (Airbnb şu anda tüm küresel otel zincirlerinden daha fazla gecelemeye sahip), online seyahat acenteleri hızlıca devremülk kiralama alanına da girdi (Expedia’nın HomeAway’i satın alması gibi). Son dönemin yükselen trendlerinden biri de iş seyahat ile eğlence sehayatini birleştiren ve iş seyahatlerinin öncesine ya da sonrasına kısa eğlence seyahatlerini ekleyen ‘Bleisure’ konsepti. Bu alanda da esnekliğinden ötürü alternatif konaklama yöntemleri sıkça tercih ediliyor. Bu durumun kalıcı bir hale gelmesi oldukça muhtemel, bu sebeple dikkatli olmakta fayda var.
KİŞİŞELLEŞME
Kişiselleştirme, 2016 yılında da seyahat sektörü temsilcilerinin aklındaki birinci mesele olmayı sürdürecek olsa da, bu aslında oldukça zor bir hedef. Seyahat sektörüne kişisel hizmetler sunmaya odaklanmış şirketlerin, fazla müdahaleci olmamak adına adımlarını dikkatli atması gerekiyor.
Büyük seyahat teknolojisi şirketlerinin büyük bir kısmı, kişiselleştirmeyi tatilci ile otel, hava yolu ya da destinasyon arasındaki bağı kuvvetlendirmenin en önemli unsuru olarak görüyor. Bu konuda en çok veriye sahip olan şirketler, en iyi kişiselleşmiş hizmeti verme konusunda başarılı olacaklar.
BÜYÜK OYUNCULAR
Google, SAP, Oracle ve Adobe gibi dünya devleri, seyahat sektöründen pay almak için büyük yatırımlara imza atıyorlar. Bu alanda özellikle böyle bir planları olmadığını belirtmelerine rağmen direkt otel rezervasyonu alanına adım atan Google’a dikkat etmek gerekiyor.
Oracle ve SAP gibi büyük kurumsal kaynak planlama şirketlerinin büyük kısmının seyahat ve konaklama departmanları mevcut ve bu şirketler seyahat sektöründe büyük paralar kazanılabileceğinin farkına varmış durumda. Bu sebeple şu ana dek sector temsilcileri bu konuya fazla önem vermese de, bu şirketlerden büyük adımlar beklemek hazırlıklı olmak açısından oldukça önemli.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.