2019’DA TURİZM SEKTÖRÜNE 105 YENİ OTEL

Güncel, Sektörel Haberler 8 Ocak, 11:00'de eklendi

2019’DA TURİZM SEKTÖRÜNE 105 YENİ OTEL

2018 yılının başarılı sezon geçirmesi ile yeni otel yatırımları hız kazandı. HMT Otel Yatırım ve İşletme Danışmanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre, 2019’da 105 yeni otel hizmete açılacak.

Konu Hakkında, HMT Otel Yatırım ve İşletme Danışmanlığı Hamit Topaloğlu açıklamalarda bulundu.

Başta İstanbul olmak üzere her Anadolu şehrine yeni bir otel açılacak. 43 şehirde açılacak olan otellerin %65’i üç ve dört yıldızlı, %35’i ise beş yıldızlı otellerden oluşacak. Yeni açılacak otellerin çoğunluğunu, uluslararası zincirlerin “franchise” sözleşmeli otelleri oluşturuyor. Bir kısmının da, bağımsız özel marka ve Türk zincir markaları tarafından işletilmesi öngörülüyor.

İstanbul ve Anadolu şehirlerinde açılacak yeni oteller, şehir oteli konseptinde olacak. Antalya, İzmir, Muğla ve Trabzon da planlanan yeni oteller ise, resort olarak planlanıyor. 2015 sonlarından başlayan ve 2016 ile 2017 yıllarında da devam eden kriz döneminin de son bulduğu ve sektörün yükselişe geçtiği söylenebilir.

2019 Altın Yıl Olacak

Türkiye turizmi hızla büyümeye devam ediyor. Sektör düşse de, kalkmasını biliyor. 2019’da yaklaşık 40 Milyar Dolar turizm geliri elde edileceğine, 40 milyondan fazla da turistin geleceğine inanıyoruz.2018 yılına göre 2019’da,  yüzde 20’ye yakın bir büyüme bekliyoruz. Büyümenin nedeni turist sayısındaki artış diyebiliriz. 2019 yılı fiyatların dengeye oturmasını ve büyümenin artan turist sayısı yanında, artan fiyatlardan da kaynaklanacağını düşünüyoruz. Döviz kurundaki artış sebebi ile iç turizmin daha hareketleneceğini düşünüyoruz.

Arz-talep dengesine uygun fiyatlandırma yapılması, önemli noktalardan. Turizmin çeşitlenmesi ve 12 aya yayılması gerekli. Sahil, kayak, kültür turları, gastronomi turları, yeni gelişen bölgeler (Kars, Karadeniz, Van destinasyonları), termal turizm, sağlık turizmi, gündemde olmalı. İstanbul’un Uluslararası Kongre merkezi olma çalışmaları hız kazanmalı ve pazarlamasına önem verilmeli. İstanbul’un ulaşım altyapısının hızlı bir şekilde çözülmesi gerekli.

Yeni Otel Yatırımlarının Planlaması

Turizmin hızla geliştiği ve pek çok yeni otel yatırımının gündemde olduğu bu dönemde bile, otel yatırımcılarımız aynı hataları yapıyor. Başkalarından gelişigüzel alınan bilgilerle ciddi yatırım kararları alıp, uygulamaya çalışıyorlar.

Ciddi boyuttaki bu yatırımların işi bilenlere danışılarak yapılması, hem yatırım süresini kısaltır, hem de maliyet açısından tasarruf sağlar. Detaylı bir fizibilite raporunun hazırlanması gerekiyor. Doğru yerde, doğru otel felsefesinin benimsenmesi, doğru konsept ve markaya karar verilmesi, bir otel yatırımı için önemli. Unutmamalı ki, oteli açtığınız gün misafire ihtiyacınız var.

Bu nedenle; yatırım kararı alır almaz pazarlama faaliyetleri başlamalıdır. En pahalı malzemelerle en iyi otelleri yaparak otel dolmaz. Açtığınız gün otelin dolmasını beklemeyin. Bunun için çok önceden pazarlama yapmak gerekiyor. Otelin doğru işletilmesi ve doğru pazarlanması, karlılığın arttırılması açısından çok önemlidir. Doğru yere doğru otelin yapılması yeterli değildir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.