450 Kişiye Bayramda Büyük Şok

Güncel 13 Haziran, 11:10'de eklendi

450 Kişiye Bayramda Büyük Şok

Türkiye’de geçtiğimiz hafta uzun bayram tatili nedeniyle milyonlarca insan seyahate çıktı.

üzgün

Ancak Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre, İzmir’de Esila Tur’dan tatil satın alanlar büyük bir şok yaşadı.

Günler öncesinden paralarını ödeyerek tatile gitmeyi bekleyenler Esila Tur’dan gelen mesajla turlarının iptal edildiğini öğrendi. Bazı mağdurlar ise durumdan havalimanına gittiklerinde haberdar oldu. Yaşanan bu olayın ardından Esila Tur’dan tatil satın alan yüzlerce kişi mağduriyetlerinin giderilmesi için polise ve savcılığa şikayette bulundu. Dün itibariyle Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne başvuran mağdur sayısı 95’i buldu. Mağdurlardan bazıları Esila Tur’dan tatil satın alıp gidemeyen kişi sayısının 458 olduğunu iddia etti.

Mesajla Öğrendik

Mağdurlardan biri, 4-9 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek GAP turu için Esila Tur’a 3 bin 198 TL ödeme yaptığını iddia etti. “Turun iptal olduğunu mesajla öğrendik. Mesajda ‘maddi sıkıntılar nedeniyle şirketimize haciz geldi. Turlarımızı düzenleyemiyoruz’ yazıyordu. Bunun üzerine sigorta şirketine gittik. Sigorta yetkilileri Esila Tur’dan 458 kişi için sigorta yapıldığını belirtti. Ancak bize paralarımızı ödeyemeyeceklerini söylediler. Para ödeyebilmeleri için şirketin iflas etmesi gerektiğini belirttiler. Ben gerekli parayı banka havalesi ile ödemiştim” dedi.

Ekim Ayında Da Oldu

İddialar üzerine Esila Tur’un sahibine ulaşıldı. Mağduriyet hakkında şunları söyledi:

“Geçen yılın ağustos ayından bu yana şirket olarak bazı ekonomik sıkıntılar içindeyiz. En son geçen yıl ekim ayında 29 Ekim döneminde turlarımızı yapamadık. O dönem 480 kişi mağdur olmuştu. Ancak bu 480 kişiye 3 ay içinde 640 bin TL’lik iadelerini gerçekleştirdik. Bu olay üzerine bakanlık acentemizi geçici olarak kapatmıştı. Sonrasında çalışmamızı sürdürdük. İcralarla mücadele ediyorduk. Toplamda 600 bin TL’lik ödeme aldık. Bayram döneminde gerçekleştiremediğimiz turlar için ise yaklaşık 350 bin TL aldık. Kredi kartı ile ödeme yapanlara paraları geri veriliyor. Nakit ödeme ise yaklaşık 100 bin TL. Nakit ödeme yapanların paralarını da ödeyeceğiz. Ancak sadece biraz zamana ihtiyacımız var. 20 yıllık TÜRSAB’a kayıtlı bir firmayız ve pazartesi günü de ofisimizde olacağız.”

 ‘Kredi Kartı İle Ödeme Yapanlar Mağdur Olmaz’

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı ve Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Öğretim Görevlisi Avukat İlker Ünsever, konu ile ilgili açıklama yaptı:

“Mevcut yasa ile bu tip mağduriyetler engellenemiyor. Beklenen yeni yasada ise ‘mesleki sorumluluk sigortası’ şartı yer alıyor. Turizm ürünleri için de ekstra bir sigorta olması gerekiyor. Yasanın devreye girmesiyle bu tip sorunlar engellenecek. Şu anda yaşanan durumda ise kredi kartı ile ödeme yapanlar bankaya itiraz etmeleri durumunda paralarını alabilirler. Ancak nakit ödemede bakanlık da bir şey yapamaz. Savcılık bu işi planlı dolandırıcılık olarak ele  alırsa cezai yaptırım uygulanabilir.”ifadelerine yer verdi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.