480 BİN RUS TURİST TÜRKİYE’YE GELİR Mİ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 1 Temmuz, 18:13'de eklendi

480 bin Rus turist Türkiye'ye gelir mi?

 Rusya Tur Operatörleri Birliği, “Türkiye’ye tur satışları başlasa bile, güvenlik nedenleriyle bu ülkeye Rusya’dan turist akışı beklentilerin aksine çok hızlı başlamaz” açıklaması yaptı. Birlik’ten yapılan açıklamada, Türkiye’de yaşanan terör olaylarının Rusya’dan Türkiye’ye turist akışındaki hızlı toparlanmanın önünde engel olduğu belirtildi.

İstanbul’daki terör saldırısının Türkiye’de turizme yönelik de ciddi darbe olduğu belirtilen açıklamada, “Türkiye’de Rus turistlerde yaşanan düşüş iki ülke ilişkilerindeki gerginliğe bağlanırken, Alman ve İngiliz turistlerdeki ciddi azalma ise güvenlik konularıyla ilgili” denildi.

Turkrus.com’de yer alan habere göre, radyoya değerlendirmede bulunan sektör temsilcileri de, tur satışlarının başlaması halinde bile Rusya‘dan bu sezon Türkiye’ye turist akışında “açığı kapatacak” nitelikte canlanma beklenmediğini, ekonomik kriz yüzünden zaten Rusya’dan yurtdışına giden turist sayısında düşüş olduğunu, Türkiye’nin gelecek sezonu hedeflemesi gerektiğini söyledi.

Bu arada Rus medya organlarında şimdiden, “Türkiye’de turizm sektörünün iflasın eşiğinde olduğu, yasak kalksa bile mecburen Türkiye tur fiyatlarının çok düşük olacağını” vurgulayan haberleri öne çıkarmaya başladı.

480 BİN TURİST EVDE KALDI
Kommersant‘ın haberine göre, Rusya’daki tur operatörleri bu yıl yaklaşık 480 bin kişiye, tatmin edici Türkiye alternatifi gösteremediği için bu kişiller tatillerini iptal edip evde kalmayı tercih etti. İşte bu kitlenin Türkiye için şu aşamaa “ilk potanisyler grup” olduğu yorumu yapılıyor.

Diğer yandan Türkiye destinasyonu “bir hafta içinde” açılsa bile, yaz ortasına gelindiği için pek çok Rusya vatandaşının başka ülkeler için tur paketlerini satın aldığı, bunları iade ederek Türkiye’ye yönelmesinin kolay olmayacağı vurgusu yapılıyor. Genel olarak, “Bu yıldan yana fazla umut yok; ne olursa kar hanesine yazmalı ama gelecek seneye bakmalı” görüşü hakim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.