AB’ Den Aşı Pasaportu Hakkında Açıklama

vize

AB Zirvesinden Aşı Pasaportu Hakkında Açıklama

Avrupa Birliği devlet liderleri zirvesinde “aşı pasaportu” konusunda henüz detaylı bir karar vermedi. Fakat  hazırlıklar başlayacak. Önümüzdeki üç ay boyunca konu teknik ve politik değerlendirmeye girecek. Aşı sertifikalarının yaz aylarında uygulamaya alınması söz konusu olabilir.

havalimanı

Euronews’tan Sertaç Aktan’ın aktardığı habere göre zirve sonrası yapılan basın açıklamasında konuşan Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen aşı pasaportlarının hayata geçmesi halinde bu sertifikalarda asgari gerekli verinin bulunacağını söyledi.  Hassas kişisel bilgilerin ise sadece o kişinin vatandaşı olduğu ülkede tutulacağını  vurguladı. Sertifikalarda öncelikle hangi aşının vurulduğu, kaç doz yapıldığı ve kişinin bağışıklık seviyesini belirten bir kategori  bulunacak. Örneğin; kişinin hali hazırda hastalanıp hastalanmamış olduğu, en son testini ne zaman yaptırmış olduğu gibi bilgiler olacak.

“Turizm Sezonuna Yetişmesi İçin Ellerini Çabuk Tutmalılar”

von der Leyen “Eğer üye ülkeler aşı pasaportu sisteminin turizm sezonuna yetişmesini istiyorsa kendi sorumluluk alanlarında ellerini çabuk tutmalılar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here