AB İLİŞKİLERİ KOPUYOR MU ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 24 Kasım, 09:00'de eklendi
 Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasını içeren sonuç bildirgesini yarın oylayacak olan Avrupa Parlamentosu’na Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sert tepki… Erdoğan, “Sonuç ne çıkarsa çıksın nezdimizde hiçbir kıymeti yoktur” dedi.
ab24
Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda Türkiye’deki olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ile demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularındaki geriye gidiş nedeniyle Avrupa Birliği üyelik görüşmelerinin askıya alınması görüşü ağırlık kazandı. AP’de Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasını içeren sonuç bildirgesi, yarın oylanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Müzakereler dursun mu durmasın mı” konusunu tartışmak üzere toplanan AP’ye sert tepki gösterdi.ERDOĞAN: SONUÇ NE ÇIKARSA ÇIKSIN…

Erdoğan, “Yarın Avrupa Parlamentosu’nda bir toplantı olacak ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri için oylama yapacaklarmış. Peşinen ifade etmek isterim ki şu anda buradan söylüyorum, ekranları başında izleyen tüm dünyaya sesleniyorum: Sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim nezdimizde hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. 15 Temmuz gecesi demokrasi ve istiklali için canlarını ortaya koymuş bir milletin iradesini hiçbir terazi tartamaz. Bu ülkenin istikrar ve istikbal mücadelesi orada ellerin havaya kalkıp inmesiyle kesintiye uğrayacak değildir. Bu millet tatlı su demokratı olmadığını, iradesine, özgürlüğüne ve onuruna sahip çıkmak için gerekirse canını feda edebileceğini 15 Temmuz gecesi tüm dünyaya ispat etmiştir. Bu oylamanın siyasi bir bağlayıcılığı olmasa da açıkçası verilmek istenen mesajı benim hazmetmem mümkün değildir. Avrupa Parlamentosu’nun böyle bir oylamaya gitmeye tevessül etmesi dahi terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin, onların yanında saf tuttuğunun ifadesidir” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.