32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

AÇIK BÜFEDEKİ SON TATLIYI KAPMANIN 5 KOLAY YOLU

1. Alman aileyi izleyin

53ee1db20aafa1d671fcd01c

Her otelde açık büfenin uzmanları vardır. Kaçta sıraya girilir, nerede durulur bilirler. Üst katta kalan Alman Aile en büyük rakibiniz. Gözünüzü onlardan ayırmayın. Aileyi ortada görmediğiniz an koşarak sıraya girin.

2. Tabak düzenleme sanatı

53ee1358a8f4715444bb9d55

Püf noktalardan biri de yemeği alırken tatlıyı da almak, “sonra alırım” dememektir. Ancak bu iş biraz maharet ister. “Bir tabağa en fazla yemeği nasıl sığdırırım?” konulu sanatsal çalışmalara ihtiyacınız olacak.

3. Aşçıyı kafalayın.

53ee1369fcd9bcfa6ad19c7d

Muhabbeti kurun, samimiyeti ilerletin. Ona sık sık “Hele o baklavan yok mu? Anlata anlata bitiremiyorlar” deyin ve yavru köpek bakışıyla yüzüne bakın. Size acıyacak, son baklavayı sizin için saklayacaktır.

4. Ekip çalışması yapın.

53ee137ea8f4715444bb9d5f

Ekip çalışması sizi başarıya götürecek olan en önemli unsurdur. Eşiniz, sevgiliniz, anneniz ya da arkadaşınızla iş bölümü yapın. Yemekleri o alsın, tatlıları siz alın. Bu mükemmel şaşırtmaca taktiği ile tatlı büfesinin başında kimsecikler yokken siz olacaksınız.

5. Garsona sorun

53ee1396c2d7c83c45bf6210

Onların gözü açık, kulağı deliktir. Hangi masa baklavaları önüne yığmış ama hiç ellememiş, bilirler. Tabi uygun bir bahşiş de vermeniz lazım. Hatta eğer çok uygun bir bahşiş verirseniz, ertesi akşam baklavanız masanıza bile gelebilir!

 onedio.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER