reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Ahmet Çelik: “Seyahat Acenteleri Can Çekişiyor!”

Son Güncelleme :

24 Mart 2020 - 13:09

Ahmet Çelik: “Seyahat Acenteleri Can Çekişiyor!”

Ahmet Çelik: “Seyahat Acenteleri Can Çekişiyor!”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), korona virüs salgınından ötürü duran turizm sektörünün desteklenmesi ve seyahat acentelerinin bu dönemi minimum zararlar atlatması için geçtiğimiz hafta açıklanan ‘ekonomi destek paketi’ için düzenlemeler yapılması isteminde bulundu.

TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Başkanı Ahmet Çelik

TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Başkanı Ahmet Çelik

TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Başkanı Ahmet Çelik, açıklanan bu talepleri paylaşarak, en yakın zamanda bu düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı. Çelik, acentaların önümüzdeki 9 ay boyunca iş yapmayacaklarının altını çizerek, 12 bin seyahat acentesinin can çekiştiğine dikkat çekti. TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Ahmet Çelik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada öncelikli olarak Çanakkale’deki 65 yaş ve üzeri vatandaşlara tedbirlere uyması konusunda çağrıda bulundu. Bu konuya daha fazla dikkat gösterilmesini arzu ettiklerini söyleyen Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan ekonomi paketi için de teşekkürlerini belirterek, adım atılmasının önemli bir konu olduğunu söyledi.

“Bütün İşlerimiz Ve Turlarımız İptal”

Çelik, bu paketin daha fazla kapsama sahip olması gerektiğini belirtti ve TÜRSAB olarak bölgelerle görüştüklerini ve bazı taleplerin ortaya çıktığını açıkladı. “Seyahat acenteleri şu anda can çekişiyor, bütün işlerimiz ve turlarımız iptal, gelecek ile ilgili acentelerin çok büyük kaygısı var” diyen Çelik, “Koronavirüsü sıkıntısından çıktığımızda aylardan Temmuz-Ağustos olacak ve akabinde kış dönemi başlayacak. Dolayısıyla bahsi geçen ekonomi paketinde, seyahat acenteleri için çok fazla bir etki yaratamayacak, maalesef derde deva olmayacak” diye konuştu. Ekonomi paketinin tekrar düzenlenmesi gerektiğini düşünen TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Çelik, beklentilerini üyeler adına şu şekilde sıraladı: “Bütün TÜRSAB üyeleri, TÜRSAB’a ve bakanlığa yıllık ödediğimiz aidatımız var. Kültür Bakanlığı’nın onayı ile acente başına 2 bin lira olan bu yıllık aidatı ödemek istemiyoruz. Örneğin, bir seyahat acentesinin 3 şubesi varsa 6 bin lira ödemek zorunda, aidatlar konusu ertelenir veya 2020 yılı için iptal edilirse, acenteleri büyük bir yükten kurtarmış olacaklar.”

“Kaporaları Geri Almamız Gerekiyor”

“TÜRSAB üyelerinin, havayolu ve otellere gelecek işlerle ilgili yaptığı ön ödemeler var. Bu ön ödemelerin iade edilmesi gerekiyor. Örneğin, bir otele veya uçağa Haziran ayı için kaparo ödediysek, şu anda otel veya uçak şirketleri bu ön ödemeyi iade etmek istemiyor. Fakat ne bize ne onlara müşteri gelecek. Dolayısıyla bizim bu kaporaları geri almamız gerekiyor çünkü biz de bu arada kapımıza gelen müşterilerimize iade yapmak zorundayız. Seyahat acentelerinin çoğunun kendi öz mal araçları var. Bununla ilgili yüzde 18 ödediğimiz KDV oranını yüzde 1’e indirilmesini istiyoruz. Uçakta nasıl 19’den 1’e indiyse, turizm taşımasında bekliyoruz. Kısa zaman önce çıkan Turizm Ajans Payı Vergisi vardı. Bu vergisinin yıl sonuna kadar, yani 2020 yılında alınmamasını istiyoruz. TÜRSAB olarak, seyahat acentelerine uzun vadeli kolay erişilebilir kredi olanakları ve acentelere hibe kredi veya iki yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi desteği talep ediyoruz. Bu acentelere can suyu olacaktır.”

 “Ücretin İade Edilmesinin Yasal Hale Gelmesi Gerekmektedir”

“İptal edilen tur ve rezervasyonlarda hizmet bedellerinin düşürülerek, ücretin iade edilmesinin yasal hale gelmesi gerekmektedir. Bir tur iptal edildiğinde hizmet bedeli düşürülerek iade edilirse, örneğin bir tur operatöründen tur satın aldınız. Bunun sadece yüzde 5’ini satan acenteler kazanıyor. Biz bu parayı size tamamını ödüyoruz ama bunu biz yüzde 5’lik kısmını keserek ödememiz gerekir. İşimiz olmadığımız ve şu anda kazancımız olmadığı için bunu ödemekle ilgili kanuni madde çıkarılmasını talep ediyoruz. ‘Vazgeçme, Ertele’ kampanyamızın kamu otoriteleri tarafından paylaşılması gerekmektedir. İç hat iptallerinde grup iadeleri yapılmamaktadır. İç hat grup bileti iptalleri iade edilmelidir. Yani grup olarak uçak biletinde rezervasyon yapıldıysa, uçak firmaları tarafından şu anda geri iadesi yapılmıyor. Bunun geri ödemesinin yapılması gerekiyor, bu çok önemli. Ofis kiralarının resmi olarak dükkan sahipleri ile imzalanan kontratlar gereği borçların, kiraların ertelenmesi gerekmektedir. Böyle bir talebimiz var.”

Acenteler 9 Ay İş Yapamayacaklar

“Seyahat acentelere özel SGK ve vergilerin 3 ay ertelenmesi değil 6 ay muaf olması gerekir. Acenteler 9 ay iş yapamayacaklar. Mart ve Nisan’da ödenen SGK, vergi ve stopajlar da dahil edilmelidir. Mart ayının da dahil edilmesini istiyoruz. Haziran 2020 sonuna kadar çek ödemelerinden kaynaklanan sıkıntılara sicil affı getirilmesini bekliyoruz. Ödenmeyen çeklerde sicil affı istiyoruz. Acentelerimizin en önemli maliyet kalemi personel kalemidir. Çalışanın korunması ve yetişmiş insan gücü kaybetmemek ve yüz binlerce acente çalışanını korumak adına, 9 ay istihdam desteği sağlanmasını bekliyoruz. Nakit akışı bozulan seyahat acentelerinin, banka borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesini bekliyoruz. 3 ay ertelendiği bilgisi geldi fakat bu az bir süre bizim için. Bunun daha uzun bir vadeye yayılması gerekir.”

 

Kaynak :Boğaz Gazetesi – Gizem Tuğçe BAYHAN

 

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.