ALİ ŞAHİN: “ÖNÜMÜZÜ GÖREMEDİĞİMİZ İÇİN ZORLANIYORUZ”

Güncel, Sektörel Haberler, slide 18 Eylül, 16:18'de eklendi

Rusların gelişi turizme rahat bir nefes aldırdı. Ancak yüzde 50 düşüş gösteren Avrupalı turistlerin yerine alternatif bulunamaması sektörü endişelendiriyor.

 

Sözcü Gazetesi’nde Saime BAŞÇI’NIN haberine göre ; Rusya ile rayına oturan ilişkiler turizm sektöründe yaz sezonunu kurtarırken, Avrupa ile gerilen siyasi ilişkiler, eylül sonrası için endişeleri artırıyor. Antalya Bölgesi’nde bu yılın ocak-haziran döneminde turist sayısı yüzde 55 artarak 3.3 milyonu aşarken, gelen turistin yarıya yakınını Ruslar oluşturdu. Avrupa pazarlarında ise aynı dönem için yüzde 55’lik düşüşleri gören sektör yetkilileri, özellikle 12 ay açık kalan ve sonbahardan itibaren Avrupalı turisti ağırlamaya başlayan oteller için tehlike çanlarının çalmaya başladığına dikkat çekti.

İLGİYİ GÖREMİYORUZ

Cornelia De Luxe Resort Genel Müdürü Ali Şahin, yaz döneminde Antalya’da tüm tesislerin yüzde 90 ile yüzde 100 arasında değişen doluluklara ulaştığını aktardı. Rus pazarının aktivitesinin yüksek olduğunu ancak yine de uzun vadede sektörün önünü göremediğini anlatan Şahin, istenilen hedef kitleyi yakalamakta da zorluk çektiklerini anlattı. İlk etapta uygun tesislerin dolduğunu ve yüksek ücretli otellerin ikinci aşamada dolmaya başladığını kaydeden Şahin, “İleriyi görmek çok mümkün değil şu aşamada. Kurban Bayramı bizim de öngördüğümüz gibi gayet güzel geçti. Yaz operasyonu Rusların geri dönmesi ile ciddi ivme kazandı. Bizde mesela haziran, temmuz, eylül ayları yüzde 95 ortalama ile geçti. Yaz turizminin tekrar eski günlere geri döndüğünü söyleyebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

basliksiz-2

SİYASİ PROBLEM ETKİLİ

Yaz döneminde rezervasyonların 10’ar günlük periyotlarla devam ettiğini ve bu durumun özellikle 12 ay açık kalan oteller açısından problem yarattığını dile getiren Şahin, bundan sonraki süreci son dakika satışlarının belirleyeceğini aktardı. Özellikle Avrupa ile olan siyasi problemlerin sektör üzerinde negatif etki yaratmaya devam ettiğine işaret eden Ali Şahin, beklentilerini şöyle aktardı:

“İnsanlar hâlâ burada olumsuz bir bakış açısına sahip. Bunun da çok kısa bir sürede pozitife dönmesini beklemiyordum. Rusya krizi gibi değil bu. Rusya’da iki devlet başkanı bir araya gelip ‘bu iş bitti’ diyerek ticarete tekrar başladı. Ama Avrupa’da durum böyle değil. Tahmin ediyorum bu bir iki yılı alacaktır. Eğer Avrupalı turist gelmezse onun yerine koyabileceğimiz potansiyel bir pazar maalesef görünmüyor. Dolayısıyla Avrupalı misafirleri mutlaka tekrar kazanmak zorundayız. Burada düşük fiyatlara ulaşmak isteyen Avrupalı turistler son dakika satışlarını bekleyecektir.”

GÜNDE 60 BİN TURİST GELİYOR

Ali Şahin, Cornelia olarak yüzde 85’i İngiltere ve Almanya olmak üzere, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Belçika gibi ülkelerden turist ağırladıklarını söyledi. Şahin, İngiltere ile bir problem yaşanmadığını diğer ülkelerde ise siyasi gerginliğin etkili olduğunu belirtti. Antalya’ya günde ortalama 55-65 bin turistin geldiğini ve ocak-temmuz dönemindeki, toplam turist sayısının 4.5 milyona ulaştığını kaydeden Şahin, 2016’da bu rakamın 2.8 milyon 2015’te ise 5.3 milyon olduğunu açıkladı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.