ALMAN OTELCİLİĞİ, BOOKİNG.COM’UN FİYAT BASKISINDAN KURTULDU!

Güncel, Sektörel Haberler, slide 25 Aralık, 12:10'de eklendi

 

Online seyahat pazarını ele geçiren devler için kötü haber olarak nitelendirilebilecek bu gelişme, otelcilerin yüzünü güldürdü. Artık Alman otelciler de, online’da booking.com gibi devlerin belirlediği fiyatlara göre kendi sitelerindeki fiyatları belirlemek zorunda değil.

booking

Booking.com Ocak Sonuna Kadar Kısıtlayıcı Maddeyi Kaldıracak

Almanya’nın rekabet kurumu Bundeskartellamt, booking.com’un Alman otelleri ile yaptığı sözleşmelerden, otelcileri kısıtlayan bu maddeyi ocak sonuna kadar kaldırmasına hükmetti.

Bundeskartellamt tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yılın başına kadar oteller booking.com üzerinden tüm rezervasyonlar için en iyi seçeneklerini sunmak zorundaydı. Booking.com yılın başında otellere ‘hafifletilmiş’ bir teklif sunmuştu. Buna göre, oteller diğer online acentalarda daha düşük fiyatlı teklifler sunabilecekti. Ancak yine de booking.com baskısı sürüyordu, otelciler bu siteden daha uygun bir fiyat belirleyemiyordu. En düşük fiyat garantisinin ‘daraltılmış’ hali olarak tanımlanan bu yeni anlaşma temmuz ayından itibaren uygulanmaya başlamıştı.

Birçok Avrupa ülkesinde aynı sorunları yaşayan booking.com’un bu yeni teklifi, aralarında İtalya, İrlanda, Yunanistan ve Hollanda gibi birçok ülkenin rekabet kurumları tarafından onaylanmıştı.

Ancak yalnızca güncellenen ve aslında booking.com baskısı sürdüğü için, pek bir değişiklik sağlamayan bu gelişme, Alman rekabet kurumu tarafından onay almadı. Bundeskartellamt Başkanı Andreas Mundt,daraltılmış en iyi fiyat garantisi uygulamasının önceki koşullar gibi olduğunu ve otelcilerin online platformlara karşı rekabetini kısıtladığını ifade etti.

Mundt: “Booking.com baskısı tüketici açısından da olumlu değil.”

Booking.com’un dayattığı koşulların otelcilerin özgürce fiyat belirleme haklarını kısıtladığını ve aynı zamanda yeni platformların da pazardan pay alabilmelerini engellediğini anlatan Mundt, “Bu durum tüketici açısından da olumlu değil.” dedi.

Almanya otelciliği için devrim niteliğindeki bu karara, booking.com itiraz edecek. Konuya ilişkin konuşan Booking.com Başkanı Gillian Tans, “Bu karar online seyahat markalarının sektöre katkılarını hiçe sayıyor.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.