ALMAN TURİSTİN TATİL İSTEĞİ ARTTI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 24 Ocak, 10:20'de eklendi

Alman araştırma şirketi FUR tarafından yürütülen yıllık Reiseanalyse araştırmasının ilk sonuçları belli oldu. Araştırmaya göre, pek çok destinasyonda krizlerin patlak verdiği 2016 yılı, Alman outbound pazarını neredeyse etkilemedi. Araştırmada Alman turistlerin 2017 tercihlerine dair de veriler paylaşıldı.

Almanların seyahat için favori destinasyonları değişmezken, Doğu Akdeniz’den Batı Akdeniz’e talep kayması bekleniyor. Alman  araştırma şirketi FUR tarafından yürütülen yıllık Reiseanalyse araştırmasının ilk sonuçları belli oldu. Araştırmaya göre, pek çok destinasyonda krizlerin patlak verdiği 2016 yılı, Alman outbound pazarını neredeyse etkilemedi.  Araştırmada Alman turistlerin 2017 tercihlerine dair de veriler paylaşıldı.

69 MİLYON SEYAHAT ETTİ

Yenialanya’da yer alan habere göre, yıl içerisinde düzenli olarak yapılan anketlerle, kasım ayında 2 bin 542 yetişkin temsilci ile yapılan anket sonuçlarını derleyen araştırmaya göre, Alman turistler 2016 yılında 69 milyon yurt dışı seyahati gerçekleştirirken, bu seyahatlerde 66 milyar Euro harcandı. Aynı dönemde, kısa leisure seyahatlerin sayısının ise yüzde 4’lük artışla 88 milyona ulaştığı görüldü.

‘SEYAHAT AKIŞINDA KAYMA OLDU’

FUR Akademik Danışmanı ve Kuzey Avrupa Turizm ve Spa Araştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Martin Lohmann, bu sonuçların pek çok ülkede gerçekleşen terör saldırılarının manşetlerden düşmediği ve politikanın seyahat tercihlerini etkileyip etkilememesi yönünde yoğun tartışmaların yaşandığı 2016 yılının ilk aylarında öngörülenden çok daha iyi olduğu değerlendirmesini yapıyor. Bu olumsuz tablonun tatil amaçlı yurt dışına yapılan çıkışların sayısını azaltmadığını belirten Lohmann, “Ancak, seyahat akışlarında ciddi bir kayma yaşandı” dedi.

 ‘ETKİLEME LİMİTLİ OLACAK’

2017 öngörülerini de paylaşan Lohmann, Almanya seyahat pazarının bu yılı da stabil bir performansla geçirmesini beklediklerini açıkladı. Lohmann, “Yurtdışı seyahatlerine dönük stabil yüksek bir talep olmasını bekliyoruz. Tahminlerimize göre, Almanlar önümüzdeki yıl da 69 milyon yurtdışı seyahati gerçekleştirecek ve bu seyahatlerde 66 milyar Euro civarında harcama yapılacak” ifadelerini kullandı. Lahmann, terör, krizler ve politik/sosyal değişimlerin bu tabloyu etkileyebileceğini, ancak bu etkinin limitli olacağını ekledi.

ALMANLAR’IN TATİL İŞTAHI ARTTI

Araştırmanın 2017 beklentileri kısmı, neredeyse 5 Alman’dan 4’ünün (yüzde 79) 2017 yılı tatilini planlamaya başladığını, Alman seyahatçilerin geçtiğimiz yıl yüzde 51 olan tatil iştahının bu yıl yüzde 56’ya çıktığını ve büyük çoğunluğun tatil için hem tatil için gereken zamana hem de paraya sahip olduğunu gösteriyor. Almanların yüzde 23’ü 2017 yılında daha fazla seyahate çıkmak isterken, yalnızca yüzde 17’lik kısmı tatil sayısını azaltmayı planlıyor. Sonuçları değerlendiren Lahmann, bu rakamların stabil bir tatil iştahına işaret ettiğini ifade ediyor.

TÜRKİYE LİSTEDE İLK 5’TE

Destinasyonlar bazında incelendiğinde ise, Almanların yüzde 41’inin bu sene yeni bir ülkeye seyahat etmek istediği görülüyor. Bu oran, geçtiğimiz yıl yüzde 42 olarak gerçekleşmişti. Öte yandan, Almanların favori destinasyonlarının ise değişmediği görülüyor: Almanya (yüzde 30), İspanya, İtalya, Avusturya ve Türkiye. Lahmann, 2016 yılında ayyuka çıkan Doğu Akdeniz’den Batı Akdeniz’e talep kayması trendinin 2017 yılında da süreceği görüşünde.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.