32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Almanya pazarı 2023’te bu kadar kolay olmayabilir

ALMAN PAZARI 2023 ‘DE BU KADAR KOLAY OLMAYABİLİR

Kilit Global Kontrat Direktörü Alaaddin Gürses ile Akdeniz çanağından başlayarak Türkiye, Antalya, Side bölgelerine uzanan bir Avrupa pazarı değerlendirmesi yaptık. Gürses, bu yıla ve önümüzdeki yıla dair, Alman pazarı başta olmak üzere alınması gereken önemli noktaları dile getirdi.

Pandemi sonrasında Almanya başta olmak üzere Avrupa hızlı bir yükselişe geçti. Akdeniz çanağı, fiyat artışlarını karşılaştırdığımızda nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

Çok ilginç bir o kadar da mutlu bir yıl yaşıyoruz. Pandemi yüzünden geçirdiğimiz olumsuz iki yılın ardından hepimizin yüzünü özellikle Avrupa, Orta Avrupa ve İngiltere dahil güldürdü. Diğer taraftan Ukrayna ve Rusya savaş halinde. Bu durum da maalesef üzüldüğümüz bir konu.

Akdeniz çanağını ve Türkiye’yi karşılaştırdığımızda ise önümüzü fiyat artışları tablosu çıkıyor. Türkiye’de paket turlarda artış bu yaz yüzde 8 ile %15 oranında. Komşu ülkelerde de bu artışları görmekteyiz.  Örneğin; Yunanistan yüzde 9 ile 19 arasında, Mısır yüzde19, Kanarya Adaları ise bu yaz için yüzde 24 oranında, sadece Mallorca az artışla %5 oranında paket fiyatlarını artırdı.

Tabi bu tabloda beni şaşırtan ve istikrarlı bir politika izleyen yine İspanya’nın Mayorka Adası oldu. Mayorka Adası bu yaz için yüzde 5 fiyat artışı ile yetindi, ama bu nokta da parantez açmak gereken bir konu var. İspanya nerdeyse her yıl aynı oranda istikrarla fiyat artışı yapmakta. Bu da onların hassas ve bilinçli pazarlama stratejisinin bir göstergesi. Yani turistler, farklı bir artış ile karşılamıyor ve yüzde 5 oranına da bu artışlara alıştıkları için başarı kendiliğinden sağlanıyor; en azından “vay bu sene bu destinasyon çok zam yaptı ve pahalı bir yer oldu diyen olmuyor!” Aslında bu alçakgönüllülük değil, çok profesyonel bir pazarlama stratejisi.

Antalya özelinde Avrupa ve Alman pazarını değerlendirir misiniz?

2016- 2019 arasında bu pazarlarda en yüksek sayılara eriştik. Almanlar, bu dönemde de 3 buçuk milyon’un üzerine çabuk çıktı ve 4 Milyonlara ulaştı. Bu yıl Alltours olarak bizim operatörümüz yüzde yüz artışı aşsa da, genel pazarda yüzde 70’lere çıkarak bu yıl sonunda Alman pazarı 2 buçuk milyon’un üzerinde olabilir. Ama bu rakam 3 milyonu aşmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rusların tatil için ilk tercihi Kemer

Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise; bu rakamlar bizi rehavete itmemeli. Aslında bu sayıların hızlı yükselişinin sebebi geçmiş iki yılın telafi edilen tatillerinden dolayı en üst seviyelere ulaşmış durumdayız. Dolayısıyla, rezervasyon artışını ikiye bölersek aslında artışlar çok büyük boyutlarda değil ya da gelecek sene bu yükseliş devam eder mi? Düşünmek gerek. Bilhassa global enflasyonu göz önünde bulundurursak hem Türkiye’de hem Avrupa’da bu sayılar seneye bu kadar hızlı ve rahat ilerlemeyebilir. Temkinli olmak ve istikrarı yakalamak şart. Zaten otellerin yüzde 99%’u kontrat fiyatlarıyla değil sürekli indirim ve aksiyon çalışmalarıyla satar fiyat dediğimiz, reel fiyatı bulmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Wyndham Garden Antalya'da açıldı

Turizm profesyonellerimize iletmek istediğiniz mesajınızı alabilir miyiz? Alman pazarında dikkat edilmesi gereken üç önemli nokta nedir? Kısaca özetler misiniz?

35 yıllık turizm hayatımın yarısını neredeyse Avrupa’da ülkeleri için kontrat ve product müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde geçirdim. Şu an da Kilit global bünyesindeyim. 7 yıldan bu yana Alltours’a en iyi şekilde hizmet veriyoruz. En önemli üç nokta: istikrar, marka bilinci, kaliteli ürünler ve tabi ki güler yüz. Bunları sağladıktan sonra istikrar için uygun zemin hazırlanmış oluyor.

Sadece maliyetleri kontrata yansıtmak ve daha sonra maliyetleri de tatil paketinde yüzde 25 artış ile satmaya çalışmak zor olur. Sonra da satmak için tekrar indirime başvuracağız, gene ucuz bir son dakika ülke imajı yaratmak, hiç birimize fayda getirmez. Tam tersine istemediğimiz bir algı “ucuz ürün ve lastminute tatil” imajı yaratmış oluruz. Ki bunu da hiçbirimiz istemeyiz.

Bugün Türkiye, gerçekten sevilen bir ülke, ama yine de Türkiye’miz sezonlarıyla, fırsatlarıyla her şey dahil sistemi ve ürünleriyle çok değerli ve o kadar da güzel bir ülke. Bunu gerçekten tüm operatörler ve acenteler çok iyi biliyor! Her türlü ürünü – ucuz, kaliteli, lüks – içerisinde bulabildiğimiz az Akdeniz ülkesinden birisiyiz. Sadece “sabır ve orta vadeli istikrarlı stratejileri” ne ülkemiz ne de otel sahiplerinin geneli, oluşturamıyor. Aslında iyi pazarlamada istikrar ve kalite bilinci en kilit unsurdur.  5 yıl istikralı hareket etsek, sonra %25 artacak gelir, kazanç ve kaliteli misafir profilleri ülkemizde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Güney Kore'de tatile ilgi arttı

2023 yılı için öngörüleriniz nedir?

Tabi ki seneye güzel bir yıl olmasını diliyorum. Kolay bir yıl olmayacaktır. Kendi kendimize kendi ellerimizle bir yeni kriz yaratmayalım. Artışlarda temkinli ve düşünceli hareket edelim.  Her otelin ve ürünün farklı dinamikleri vardır. Biz acenteler bu konuda otellerin çözüm ortağıyız, aynı amaca hizmet ediyoruz. Hep birlikte bu detayları en ince ayrıntısına kadar konuşarak emin adımlarla hareket edelim. En doğru kararı birlikte verelim ve güzel geçmesi için sezona uygun bir zemin hazırlayalım, sonunda birlikte gülelim ve sevinelim.

Turizmde kalite nedir sizce? Türk turizminde kalite düzeyi ne durumda ne yapılmalı?

Markalaşma açısından kalite nedir?

“Kalite” insan hayatında olan aile, sevgi, huzur ve sağlıktan sonra, en güzel şeylerden belki birisidir. Bir aile kaliteli, gıda, giyim, çevreyle kendisini ne kadar iyi hissediyorsa, fertler kendisini ne kadar kaliteli hediyelerle iyi hissediyorsa; Orta Avrupa’da da insanlar gerçekten kaliteli tatil ile kendisini o kadar şımartmasını seviyor veya ödüllendiriyor.
Orta Avrupalı bir buzdolabı alırken bir hafta araştırıyor, bir araba alırken 3-4 hafta araştırıyor. Ama tatil satın alacağı zaman bazen aylarca araştırıyor, emin ve mutlu olmak için. Bu anlamda hayal kırlığına uğramaması için iyi araştırıyor ve gerekirse fazla para da ödüyor. Misafirlere her zaman övünebileceği güzel ve iyi tatil ürünleri yaratabilmemiz ve her daim kaliteye önem vermemiz gerek. Kalite hem pazarlamanın hem de ulaşmak istediğimiz bütçe hedeflerinin en büyük katma değeri ve vazgeçilmezi olduğunu unutmayalım. “Kalite” yaratmak aslında çok zor değil, “güzel şeyler vaat edelim, vaat ettiklerimizi de tutalım”, kimse hayal kırıklığına uğramazsa adı kalite oluyor zaten.
Yüz yıllık markalar – otomotiv, giyim, parfüm, gözlük, ayakkabı vs. – hepsi kaliteli ürünlerdir, yoksa ayakta kalamazlardı bugüne kadar değil mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Almanya pazarında en çok uçulan ülkeler İspanya ve Türkiye

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER