ANTALYA OTELLERİNDE “ZİRVE” HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 9 Temmuz, 10:04'de eklendi

15 Kasım’da başlayacak G-20 Zirvesi için güvenlik çalışmaları başladı. Liderler ve heyetleriyle birlikte 15 bin kişinin kalacağı Belek’teki otellerde çalışanların GBT’leri inceleniyor. Sabıkalılar ve suç şüphesi bulunanlar uzaklaştırılacak.

g 20

Habertürk Gazatesi Ünsal Ereke’nin haberine göre; Türkiye’de turizm başkenti Antalya’nın Belek bölgesi 15-16 Kasım’da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi’nde dünya liderlerini ağırlamaya hazırlanırken, organizasyonun güvenlik ayağında alınan sert önlemler dikkat çekiyor. Türkiye’nin G-20’deki dönem başkanlığını temsil edecek heyet toplantılarıyla birlikte 10 gün sürmesi beklenen Zirve’de ülke liderleri ve heyetlerinde bulunan yaklaşık 15 bin kişinin güvenliği için otellerde hizmet verecek personel hakkında inceleme başlatıldı. G-20 Liderler Zirvesi Lojistik Başkanlığı tarafından alınan güvenlik önlemlerine göre otellerin personelinin GBT’lerinden (genel bilgi tarama) sabıkaları olup olmadığı araştırılırken, arkadaşlık, yaşadığı bölge bağlantılarına da bakılıyor. Çalışanın sabıkası olmasının yanı sıra suç işleme şüphesinin bulunması halinde bile otellerden Zirve zamanına yönelik olarak personeli uzaklaştırması isteniyor.

PROGRAM SIR GİBİ

Güvenlik önlemi olarak Belek bölgesi 87 kamerayla izlenirken, 7 noktaya da plaka tanıma sistemi yerleştirilecek.

ABD Başkanı Obama, Almanya Başbakanı Merkel, Rusya Başkanı Putin’in başını çekeceği liderleri ağırlayacak Zirve’de kimin nerede kalacağı sır olarak saklanıyor. Otel yetkilileri bunun zirveden ancak 1.5 ay öncesinde bilinebileceğini ifade ediyorlar. Gün içinde toplantıların gerçekleştirileceği yer ise Regnum Carya Oteli olarak seçildi. Turizmciler, Belek bölgesinin önemli bir tanıtım fırsatı yakaladığına dikkat çekerlerken, Zirve boyunca yüksek yaz sezonu fiyatlarından satılacak ve tam personelle açık kalacak otellerin de ekonomiye olumlu etkisinin olacağı görüşünde birleşiyorlar.

OBAMA OTEL YERİNE GEMİDE KALABİLİR

Kasım ayındaki G-20 Liderler Zirvesi’nde Antalya Havalimanı’nın kullanılması planlanıyor. Tedbirler sayesinde liderler yolcu terminaline uğramadan uçaktan indikleri gibi otellerinin yolunu tutacaklar. Alınan bilgilere göre bazı liderler için güvenlik nedeniyle otellerin dışında denizde konaklama seçenekleri üzerinde de duruluyor. Hatta bu kapsamda ABD Lideri Barack Obama’nın otel yerine denizdeki bir gemide kalabileceği de ifade ediliyor. Güvenlik önlemleri kapsamında oteller kasım ayında başka herhangi bir rezervasyon almayacaklar. Liderler ve heyetlerinin nerelerde kalacakları ise organizasyondan 1.5 ay önce belli olacak.

LİDERLER 17 OTELE YERLEŞECEK

Yaklaşık 50 bin yatak kapasitesi bulunan Belek’te, 36’sı konaklama ve 10’u golf olmak üzere 46 tesis faaliyet gösteriyor. 204 kongre ve toplantı salonu bulunan bölgede G-20 için gelen liderler ve heyetler 17 otele yerleşecek.

BETUYAB BAŞKANI CEMİL UĞURLU:

ETKİNLİK BOYUNCA OLMAYACAKLAR

Şu anda altyapı ve üstyapı olarak yoğun bir şekilde çalışmalar sürüyor. Güvenlik önlemlerine göre sabıkalı personelin etkinlik boyunca otelden uzaklaştırılması söz konusu. G-20 Zirvesi’ni Belek, Antalya ve Türkiye için tanıtımına ve prestijine olumlu etki edecek bir organizasyon olarak görüyoruz. Zirvede Barack Obama ile golf oynamak için Mevlüt Çavuşoğlu’nun söz aldığını biliyoruz. Ancak liderlerin 2 günlük kalışı planlanıyor, bu kapsamda golf oynanır mı bakacağız.

IC HOTELS GENEL KOORD. ABDULLAH KELEŞ:

ÇALIŞANIMIZI RENCİDE ETMEDEN GÖNDERİRİZ

Organizasyon komitesine güvenlik tedbirleri içerisinde çalışanlarımızın kayıtlarını veriyoruz. Sadece sabıkalılar değil, şüphe bulunan elemanların bile etkinlik boyunca otellerle ilişiği kesilecek. Biz de bir çalışanımız olsa bile onu rencide etmeden tatile yolluyormuş gibi göndereceğiz. Oteller Zirve’ye hizmet verecekleri için organizasyon kasım ayında olsa bile normalde yüzde 40 azalan personelimizi yaz dönemindeki gibi tam kapasiteyle tutmak zorundayız.

KAYA HOTELS YÖN. KUR. ÜYESI DORUK KAYA:

GÜVENLİ ÜLKE İMAJINA KATKI SAĞLAYACAK

Etrafımızda Suriye, Irak gibi olumsuz olaylarla konuşulan ülkelere karşı turizm anlamında Türkiye’ye büyük katkısı olacak bir organizasyon. Artık turistler için tatil seçiminde güvenlik en önemli tercih nedeni haline geldi. G-20 sayesinde güvenilir tatil destinasyonu imajı pekişecektir. Bunun yanı sıra ekonomik olarak da katkısının olacağını görüyoruz. Son olarak G-20 Zirvesi’nin turizm anlamında kötü giden sezonda bizim için önemli bir motivasyon olacağını düşünüyoruz.

TÜROFED BAŞKANI OSMAN AYIK:

ANTALYA MARKA DEĞERİNİ KATLAYACAK

Birçok dünya liderinin ağırlandığı ortamda uygulanacak güvenlik önlemlerini normal karşılamak gerekiyor. Alınacak önlemlerin sonucunda G-20 Liderler Zirvesi Antalya’nın var olan marka değerini daha da geliştirerek tüm dünyaca izlenen bir etkinlik haline gelecek. Bunun sonrasında da uzun yıllar boyunca akılda kalacak bir imaja sahip olacak. Katılımcı ülkeler Belek’teki otelleri teker teker kapatacaklar. Ülke başına heyet olarak 100 kişi geliyorsa bütün tesis onlara yönelik çalışacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.