ANTALYA YABANCI TURİSTİN YÜZDE 32’SİNİ AĞIRLIYOR

Güncel, Sektörel Haberler, slide 31 Mart, 10:13'de eklendi

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “Turizmde yatak kapasitemiz, ülke toplamının yarısına yakın düzeyde. Kentimizin hinterlandında 3 adet uluslararası havalimanı bulunuyor ve Türkiye’ye gelen toplam yabancı turistin yüzde 32’sini ağırlıyoruz” dedi.

ayt_1

Çandır başkanlığında, ATB salonunda gerçekleştirilen mart ayı meclis toplantısında, borsanın yaptığı faaliyetler slayt eşliğinde anlatıldı. Komite toplantılarında ele alınan konuların da anlatıldığı toplantıda,  sektörel konular değerlendirilerek, Rusya krizinin bölgedeki üretici ve  ihracatçıya etkisi değerlendirildi. Burada konuşan Çandır, insanlığa ait hiçbir değer taşımayan, terör  eylemleri için hiçbir sınır tanımayan, vatan ve dünya sathına yayılmış azgın bir  terör ikliminin yaşatılmaya çalışıldığını söyledi.

Tarım, turizm, ticaret ve sanayi sektörleriyle toplumla ve kentle bir  bütün olduklarını belirten Çandır, Antalya’nın genel ekonomik göstergeyle  Türkiye’nin yüzde 2’si civarında bir yere konumlandığını söyledi. Ali Çandır, güncel haliyle Antalya’nın 48 Milyar Lira olan kredi yükünün 12,5 Milyar Lirası’nın turizm, 3 Milyar Lirası’nın tarım, 17 Milyar Lirası’nın tüketici kredisinden ve diğer kredi yükünden oluştuğunu belirtti. Kişi başına takibe düşmüş kredi borcunda 883 Lira ile İstanbul’dan sonra ikinci sırada bulunduklarını dile getiren Çandır, şöyle devam etti:

“Kişi başına kredi kullanımında ise 23 bin 240 lira ile 4. sırada  bulunmaktayız. Kentimizin önemli karakteristiklerinden biri, tasarrufçu  kimliğimizdi. Yani bankalardan kullandığımız kredi miktarı, mevduatımızdan  düşüktü. Örneğin 2002 yılında bankalardaki mevduatımızın yüzde 17’si kadar kredi  kullanır durumdaydık. 2015 yılında ise mevduatımızın yüzde 155’i kadar kredi  kullanır konuma geldik. 2016 yılı ilk ayları itibarıyla nakit ihtiyacını  karşılamak için çektiğimiz krediler, toplam kredinin yüzde 60’ını oluştururken,  yüzde 33’ü ise önceki borçları ödeyebilmek için çektiğimiz kredilerden  oluşmuştur.”

Antalya’nın serbest bölgede orta ve ileri teknoloji düzeyinde 10 ayrı  sektörde üretim kapasitesine sahip olduğuna değinen Ali Çandır, şöyle konuştu: “Eğitim düzeyinde ülkemizin ilk sıralarında bulunmaktayız. Turizm  yatak kapasitemiz, ülke toplamının yarısına yakın düzeydedir. Örneğin İstanbul’un  3 katından fazladır. Kentimizin hinterlandında 3 adet uluslararası havalimanı  bulunmaktadır. Türkiye’ye gelen toplam yabancı turistin yüzde 32’sini  ağırlamaktayız. Ülkemizin tüm örtü altı kapasitesinin yüzde 40’ına sahip  durumdayız.

İller arası ticarette ise kentimiz, 54 milyar liralık mal alımına  karşılık, 40 milyar liralık mal satan konumda bulunmaktadır. Yani 80  vilayetimizden net mal alan bir kentiz. Şimdi, kentimizin kurulu gücünü ve sahip  olduğu potansiyelini göstermesi bakımından bu gerçekleri göz ardı eden ve bizi  umutsuzluğa sevk edecek bir karamsarlığa da hiç gerek yoktur. İhtiyacımız olan  şey, kentimizin topyekun zorluklara karşı direncini artırıcı bir yaklaşımın  sergilenmesidir.”

Antalya’nın Rusya krizi nedeniyle zor dönemden geçtiğini bunun için de  “Antalya Yaklaşımı” önerilerini hükümete sunduklarını vurgulayan Çandır, Expo  2016 Antalya için bütün oda üyelerini kente davet ettiklerini, turizmdeki  sıkıntılar nedeniyle de yine Türkiye genelindeki oda üyelerine tatil için  Antalya’yı önerdiklerini belirtti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.