Antalya Zirvede Yer Aldı

Güncel 20 Kasım, 13:26'de eklendi

Antalya Zirvede Yer Aldı

ACI Europe , koronavirüs nedeniyle hava trafiğinin ve hava bağlantısının çöküşünü ortaya koyan en son yolcu verilerini açıkladı. Verilere göre; yolcu sayısında yüzde 90’a yakın azalma var. Bu durum ise hava alanları, iflasın eşiğinde.  İlk 10 aylık dönemde özellikle Avrupa ve çevresinde iç pazarların dinamizmi nedeniyle düşüşler oldu. En az gerileme Antalya, Moskova gibi sınırlı sayıdaki kentlerde görüldü. Eylül ayında ise Avrupa’nın en yoğun 10  havalimanı içinde birinci Antalya oldu.

antalya

Türkiye ve Rusya neden daha az geriledi?

Rapor, COVID-19 pandemisinin ve kısıtlamalar ve karantina politikaları nedeniyle; Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Alanı (AEA), İsviçre ve İngiltere’deki havalimanlarının, yolcu trafiğinde ortalama % 86 düştüğünü ortaya koyarken, Avrupa’nın geri kalanında, AB dışı yolcu trafiği, biraz daha az % 59 azalış Rusya ve Türkiye’deki havalimanları, kendi iç pazarlarının dinamizmi nedeniyle diğer pazarlardan daha az gerileme yaşadılar.

Avrupa’da yolcu trafiği % 81 geriledi

Turizmdatabank’ta yer alan habere göre; Avrupa havalimanı ağında trafiğin 10 ayda % 81 azaldığını gösteren verilere göre; yolcu sayısındaki düşüşün 1.5 milyar eşiğini aştı. Bu da Avrupa’nın en büyük 10 havalimanını sıralamasını alt üst etti. ACI’ye göre Eylül ayında Avrupa’nın en yoğun havalimanı yalnızca 2,25 milyon yolcuyla (-% 53,5) Türkiye’deki Antalya oldu, onu Moskova-Sheremetyevo (-% 53,5), Moskova-Domodedovo (-26, % 2) ve İstanbul (-% 71) izledi.

Avrupa’da en çok yolcu trafiğine sahip havalimanları, Eylül

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.