Antalya’nın Göbeklitepesi Gün Yüzüne Çıkıyor!

Güncel 9 Ağustos, 16:50'de eklendi

Antalya’nın Göbeklitepesi Gün Yüzüne Çıkıyor!

3600 senelik olduğu öne sürülen gemi batığında Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Texas A&M Üniversitesi,  Oxford Üniversitesi uzmanları ve Uluslararası Sualtı Arkeoloji Enstitüsü incelemelerde bulundu.

göbeklitepe antalya

“Artık kazıdan çıkarılan eserler elimizde “

Batıkta bulunan tarihi eserleri yerinde inceleyen Vali Münir Karaloğlu, bulunan batığı su altının Göbeklitepesi olarak ifade ettiklerini belirtti. Artık elimizde kazıdan çıkarılan eserler var, şimdi bunu iç rahatlığıyla dile getirebiliyoruz. Antalya’da, yine en eski ticari batık Kaş Uluburun’da bulunmuştu, oranın kazısı şu an tamamlanmış durumda. Oradan çıkarılan eserler Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde sergileniyor. Çıkarılan batık, Uluburun’daki batığımızdan 2 yüz yıl daha eski bir ticari batık.” şeklinde konuştu.

“Kemer’de sualtı arkeoloji müzesi oluşturmak istiyoruz”

Münir Karaloğlu, Antalya’da çıkarılan su altı miraslarımızın bir sualtı ve arkeoloji müzesinde sergilenmesinin önemine dikkat çekti. Karaloğlu, bunun bilincinde olduklarına değinerek “Bölgedeki turizm sektöründen ekmek yiyen işletmecilerimiz de bunun farkında. Bu sebeple Kemer’de bir sualtı arkeoloji müzesi oluşturmak istiyoruz. Yerel yönetimlerimiz, turizm işletmelerimiz ki sadece oteller değil bütün işletmeleri içine alacak şekilde imece tarzıyla, iş birliğiyle inşallah en kısa sürede bu kazılarla beraber eş zamanlı olarak müzemizi de inşa edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

göbeklitepe

Ayık: “Dünya’nın en iyi sualtı müzesine sahip olacağız”

Osman Ayık, Deniz altında bulunan bulgularla dünyanın en eski ticari batığına sahip olmanın kültürel mirasa son derece önemli ve ciddi bir katkısı olduğuna vurgu yaptı.“Bizler, bölgede ki yatırımcılar olarak tabi ki böyle bir şeye sessiz kalmamamız mümkün değil. Bizim kültürel mirasımıza olan katkılarımızın tüm insanlıkla paylaşılması da son derece önemli. Bu yüzden bu batıktan çıkan eserlerin sunulacağı, insanlarla buluşturulacağı önemli bir yatırımı da Kemer’de gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Dünyanın belki de en iyi ve en önemli sualtı müzelerinden biri olacak. Müzenin inşasında da bölgede ki yatırımcılar olarak taşın altına elimizi sokacağız ve müze adına en büyük katkıları sağlamaya çalışacağız. En kısa zamanda burada devam eden sualtı kazılarına paralel olarak müzenin inşasını gerçekleştirip yabancı ve yerli ziyaretçilerle buluntuların hepsini paylaşacağız.” İfadelerinde bulundu.

 

Gm Dergi’nin diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.