ANTALYA’YA HAREMLİK SELAMLIK PLAJ

Güncel 17 Temmuz, 10:56'de eklendi

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Menderes Türel, kentin Kemer çıkışındaki plajı Sarısu’da kadınlar plajı açacaklarını söyledi. Anayasa’da pozitif ayrımcılık öngörülen herkese ayırt etmeden hizmet etmek zorunda olduklarını belirten Başkan Türel, kentte kadınlar plajı uygulamasının 1930’lu yıllarda da var olduğunu belirtti.

AKPARTİKADINLAR PLAJI

Başkan Türel, Döşemealtı’nda Antalya Büyükşehir Belediyesi Halil Akyüz Huzurevi’nde basın mensuplarıyla iftarda biraya geldi. İftarın ardından konuşan Başkan Türel, Konyaaltı sahilinde başlayan ücretsiz plaj uygulamasının, Antalya’nın Kemer hattındaki son noktası Sarısu plajında da Ramazan Bayramı öncesi hayata geçirileceğini söyledi.

Sarısu plajını yeniden düzenlediklerini kaydeden Başkan Türel, “Aynı Konyaaltı’nda olduğu gibi Sarısu’da da vatandaşlarımızın hizmet karşılığında bir bedel ödememesi yönünde bir çalışmayı bayramdan önce hizmete sokmayı planlıyoruz” dedi.

Bunu Lara plajının takip edeceğini kaydeden Başkan Türel, şöyle konuştu:

“AK Parti engellilere, bayanlara Anayasa’da pozitif ayrımcılık öngören bir değişikliği destekledi. Konyaaltı’nda bildiğiniz gibi engelli vatandaşlarımız için bir çalışma söz konusuydu. Aynı engelli vatandaşlarımızın bu noktada bizden engelli plajı talep ettiği gibi bayan vatandaşlarımızın da kendilerine özel bir plaj hizmeti sunulması talepleri gündemimizde oldu. Bu çalışmayı da Sarısu’da yapmak suretiyle kadınlar plajı oluşturmak suretiyle ‘Kadınlar Plajı’ adıyla vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.”

”1930’LARDA DA VARDI”

Anayasa’da pozitif ayrımcılık öngörülen herkese ayırt etmeden hizmet etmek zorunda olduklarını belirten Başkan Türel, kadınlar plajı uygulamasının Antalya’da bir ilk olmadığını söyledi. Antalyalı kent tarihçisi Hüseyin Çimrin’in yazdığı bir kitaptan okuyarak kentte 1930’lu yıllarda var olan kadınlar plajlarını anlatan Başkan Türel, “Kadınlarımıza pozitif ayrımcılığı öngörmüş ve bunu başarmış bir ülke olarak aradan maalesef 80 sene geçtikten sonra bunu hatırlayabilmek ve bu konuda adım atmak bize düştüyse bundan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Sarısu’da isteyenin kadınlar plajında isteyenin diğer tarafta yüzebileceğini belirten Türel, “Biz herkese hizmet vermek zorundayız. İsteyen istediği gibi inançlarını, özgürlüklerini bu ülkede yaşayabilmeli. Bunların baş savunucusu bir siyasi olarak gereğini yapacağımı da ifade etmek isterim” dedi.

 ”TESETTÜR PLAJI DEĞİL”

Başkan Türel, bir soru üzerine kadınlar plajının tesettür plajı olmadığını söyledi.

Emre BAYLAN/ANTALYA (DHA)

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

cumhur 17 Temmuz 2014

bu düşünceye karşı değilim lakin biz nasıl karışık girme taraftarı isek inançları gereği denizden bu şekilde yararlanmak isteyen vatandaşlar olacaktır ve onlarıda düşünmek gerekir buradaki asıl sorun Sarısu’ya kim gidecek böyle bir hizmet için çok uzak ve zahmetli ve orası bir çok kişi için iyi keyifli bir piknik alanı iken tamamen böyle bir şey için kapanıp turizmden ve halkın bir bölümünden mahrum bırakılması ne kadar doğru bu kapalı plajı lara beach tarafındaki bir yere yapsalarda şehrin içinde kalsa sanki daha fazla kullanılır ve daha yararlı olurmuş gibi düşünüyorum mesela lara beach parkta en sondaki 2 plajı seneye kiraya vermeyin ve bu iş için ayırın hem çok rahat toplu ulaşım var hemde şehrin merkezi

KARTAL 17 Temmuz 2014

İşlerine geldi mi 30’larda da vardı derler, işlerine gelmediğinde 30’lardaki demode kafayı yıkacağız derler.
Bari Antalya’nın güzelliğini de bitirmeyin Allah’ın cezaları.

Yasin 18 Temmuz 2014

Temeline baktığınızda güzel bir fikir. Tabiki muhafazakar bayanlarında rahat bir şekilde denizden faydalanmaları gerekir. Sonuçta tabanına yönelik çalışıyor.
Asıl sorun; bu bayanlar yarın öbür gün diyebilirler ki biz neden üvey evlat gibi en son plajda kenara atıldık. Konyaaltının tam ortasında istiyoruz. Şurda istiyoruz, burda istiyoruz. Etrafını da kapatmanızı istiyoruz. Ondan sonra seyreyle cümbüşü…