ATLAS JET’TEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Güncel 25 Eylül, 09:39'de eklendi

Atlasjet, tur şirketinin iflas ettiğinden mağdur olan 5.000 Kazak turisti ücretsiz taşıdı…

atlasJETUÇAK

Sekiz senedir Türkiye ile Kazakistan arasında Charter seferler düzenleyen Atlasjet, Gülnar Tur’un Temmuz 2014 tarihinde iflas etmesinin ardından, hiçbir yükümlülüğü olmamasına rağmen 5.000 Kazakistanlı yolcuyu ücretsiz taşıyarak mağdur olmaktan kurtardı.

 

Kazakistan hava taşımacılık sektöründe gerçekleştirdiği düzenli operasyonlar ile güven sağlayan Atlasjet, yaz 2014 sezonu itibariyle Aktau, Almatı, Astana ve Karaganda’dan Türkiye’ye tarifeli uçuş düzenleme izni aldı.

 

Türkiye ile Kazakistan arasında sekiz seneden bu yana Charter seferler düzenleyen ve Kazakistan havacılık sektöründe önemli bir yer edinen Atlasjet, Kazakistanlı yolcuları mağdur olmaktan kurtararak müşteri memnuniyetine ve güvenine verdiği önemi kanıtladı.

 

02 Temmuz 2014 tarihinde iflasını açıklayan Gülnar Tur’un, Atlasjet’e hiçbir ödeme yapmadan, yolculardan para aldığı ve kendi seyahat voucherlarını uçak bileti olarak dağıttığı ortaya çıkmıştı. Tur şirketinin iflasının ardından binlerce Kazakistanlı yolcu mağdur olma tehlikesi yaşamıştı.

 

Ancak Atlasjet, hiçbir yükümlülüğü ve sorumluluğu olmamasına karşın, bilet parası Gülnar Tur’a ödenmiş ancak Atlasjet’e ödenmemiş Türkiye’de bulunan yaklaşık 2.000 yolcuyu, mağdur olmamaları için 12 Temmuz 2014 tarihine kadar “ticari kar gözetmeksizin” sorunsuz bir şekilde Kazakistan’a geri taşıdı. Taşınan yolcuların yarısının diğer havayollarından biletleri olmasına karşın, Atlasjet bu kişileri de kendi yolcusu kabul ederek müşteri memnuniyeti adına  tüm  hizmetleri sağladı.

 

Kazakistan Sivil Havacılık Komitesi ile toplantı yapan Atlasjet, Gülnar Tur‘un iflasıyla ileri tarihlere bilet ödemelerini yapmış yolcuları belli bir plan çerçevesinde taşımayı taahhüt etti ve Kazakistan Sivil Havacılığı ile bir protokol imzalayarak 13 Temmuz – 30 Ağustos 2014 tarihleri arasında yaklaşık 2.000 yolcu taşıyarak, 30 Eylül 2014’e kadar tüm yolcuların taşınmasının bitirilmesini planladı.

 

Bunların yanısıra Atlasjet, başka acentelerden bilet almış olan yaklaşık 1.000 yolcuya 30 Eylül – 16 Ekim 2014 dönemindeki seferlerinde ücretsiz bilet hakkı sunarak zararlarını telafi etme imkanı tanıdı. Bu konuda tüm planlamaların yapıldığını belirten Atlasjet yetkilileri, ilgili acenteler ile mutabakat sağlandığını açıkladı.

 

Atlasjet’in tüm bu operasyonlarda taşıdığı 5.000 yolcunun havayoluna maliyetinin  3.200.000 ABD Doları olduğu öğrenildi.

 

Atlasjet, Kazakistanlı yolcuların söz konusu olaylarda mağdur olmasının önüne geçerek, sekiz senedir devam eden düzenli operasyonlarıyla pazarda sağladığı güveni Charter uçuşlardan sonra şimdi de tarifeli uçuşlarda devam ettiriyor. Kazakistan Sivil Havacılığı tarafından Atlasjet’e Yaz 2014 sezonu itibariyle Aktau’dan İstanbul’a haftada 4 sefer, Astana’dan Antalya’ya haftada 3 sefer, Almatı’dan Antalya’ya haftada 3 sefer ve Karaganda’dan Antalya’ya haftada 2 sefer için tarifeli uçuş izinleri verildi.

 

 

 

MP

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.