AVRUPA OLMAYINCA SEKTÖR OTEL ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 3 Ağustos, 09:56'de eklendi

Kilit Global Genel Müdürü Sezgin Özer ile yükselen Rus Pazarı’nı ve düşen Avrupa Pazarı’nı değerlendirdik. Bu pazarların son durumları hakkında bilgi aktaran Özer, Avrupa pazarı olmayınca sektörün otel çöplüğüne döndüğünü ancak 2018 yılından daha umutlu olduğunu belirtti.

GM DERGİ – ÖZEL HABER

Sezgin Bey,  Rus pazarının en büyük aktörlerinden bir olarak 2017 yılının ilk yarısında neler yaşadınız?

Rus pazarında ilk yarıda açıkçası belirlediğimiz hedeflere pax anlamında ulaştığımızı söyleyebilirim. Ancak fiyatsal anlamda değerlendirirsek iyi bir tablo çizemeyiz.

Rus pazarı yılın ikinci yarısında nasıl devam eder ve sezon sonu rakamları ne olur?

Yeterince uçak bulunmasında sıkıntı olmadığı taktir de  3.5-4 milyon civarı bir Rus turist geleceğine inanıyorum.

“Rus pazarını kazandık, ama Avrupa pazarını kaybettik” 2018 yılında bu denge değişir mi?

Bu arada Mısır’ın açılması da bir belirleyici olacaktır. Avrupa Pazarı biraz kıpırdadı, bence 2018 yılında belirli bir oranda yükselişe geçecektir. Avrupa olmayınca maalesef, sektör otel çöplüğüne döndü, acenteler fiyat belirler oldu, oteller düşük fiyatlarla cost hesabı yaptığından bu da servise yansıdı. Bir parasal döngü ile hastaya geçici süre oksijen vermeye benziyor, oksijen kesilince…

Rus pazarının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Rus pazarının geleceği için öncelikle bu sezonun kazasız belasız atlatılması gereklidir. 2016  yılında yaşananların  ise tarifi mümkün değil.

Rus acenteleri ve otel yöneticileri bu dönemde nelere dikkat etmeli?

Acente ve otel olarak geçmişten ders çıkarmalıyız.  Acenteler kapasite ayarlamasına, oteller de servis kalitesine dikkat etmeli.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var?

Arz talep dengesine bağlı olarak kapasiteler ayarlanmalı.  Sektörde dikkat çeken birçok nokta var.   bunlar küskün sektör temsilcileri,  beklentilere karşılık veremediği için emekçi çalışan ve kalifiye kesim sektörden uzaklaşma eğiliminde, sektörde personel açığı hat safhalarda… Tüm bu yaşananlara rağmen, ben sektörümüz için 2018 yılından daha çok ümitliyim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.