AYDA 8 BİN LİRA KAZANAN GARSON…

Güncel 28 Mart, 10:41'de eklendi
Son dönemlerde lüks restoranlara yapılan yatırımların artması, garsonların kazancını de yükseltiyor. İstanbul’da lüks bir restoranda günde 12 saat çalışan garson ayda 8 bin lira kazanabiliyor.
ESG-Service-Waiter-hand

 

Gelirini arttırmak isteyen garson yabancı dil bilmek ve çeşitli sertifikalar almak zorunda. Bu sertifikaların başında da şarap geliyor. Ayrıca kafelerde çalışan garsonlar için de özel çay ve kahve sertifikaları bulunuyor. Türkiye’de garsonların en çok kazandığı illerin başında ise İstanbul ve İzmir geliyor. İstanbul’da Etiler, Bebek, Nişantaşı, Ortaköy ve Ataköy gözde semtler. İzmir’de ise daha çok yaz aylarında faaliyet gösteren Beach Club’lar çalışanına en çok para kazandıran mekanlar olarak dikkat çekiyor.

YABANCI DİL ÇOK ÖNEMLİ

Restoranlara danışmanlık yapan İş Geliştirme Uzmanı Umut Emirler, “Ben daha çok yatırım ayağında şirketlere destek veriyorum. Ancak son dönemlerde yaptığım gözlemler lüks restoranların kalifiyeli eleman arayışında olduğunu gösteriyor. Milyon dolarlık yatırım yapılan bir restoran yabancı dil bilen, turizm otelcilik mezunu, sertifikaları olan bir garson arıyor. Bunun için de elemanlarını yurtdışında eğitime göndermiş bir restorandan garson transfer ediyor.  Bu transferi gerçekleştirmek için garsona 4 bin lira maaş ve 4 bin lira bahşiş garantisi teklif edildi. Türkiye’de bu alanda gidilecek çok yol var. Özellikle restoran yatırımları arttıkça insan kaynağı ihtiyacı da artıyor” dedi.

EKİBİ TRANSFER EDİYORLAR

Lüks restoranların insan kaynakları şirketlerinin kapısını çaldığını söyleyen uzmanlar ise şu bilgileri verdi: “Son 3 yıldır bu alanda hizmet veren şirket sayısı arttı. Restoranlardan gelen taleplere yetişmek çok zor oluyor. Bir çok restoran çalışanları toplu bir şekilde transfer etmek için çalışıyor. Çünkü bu işe ekip işi olarak bakılıyor. Ekip olarak transfer olmak ise çalışanlar için de avantajlı oluyor. Çünkü bahşiş ve maaşlar üzerinde sıkı pazarlık yapılabiliyor. Şirketler yurtdışına yaptıkları yatırımlar için de garson arayışında. Buradaki ücretler ise daha çok dolar üzerinden konuşuluyor.” (Ceyhun Kuburlu)

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.