AYIK : “PAKET TURDA RAKİBİMİZ İSPANYA İLE BAŞA BAŞIZ”

Güncel 19 Kasım, 10:25'de eklendi

AYIK : “PAKET TURDA RAKİBİMİZ İSPANYA İLE BAŞA BAŞIZ”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Türkiye olarak paket tur pazarında İspanya ile neredeyse başa başız” dedi.

osman ayik

Osman Ayık, Uluslararası SKAL Dernekleri Federasyonu Antalya Toplantısı’nda konuşma gerçekleştirdi. Küreselleşmeden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm sektörünün geldiğini söyledi. Küreselleşmeden sektörün olumlu etkilendiğini de vurguladı.

Ayık; dünyada seyahat eden 1.4 Milyar insanın 1.3 Milyar Dolar harcadığına ifade etti. Ayık;  ”Turizm sektörü hızlı bir şekilde büyümeye devam etmekte. Ancak küreselleşme ile birlikte insanlar ayrıştırılıyor, yerelleşiyor. Ancak tünelin sonu aydınlık. Türkiye bundan yüksek oranda faydalanan bir destinasyondur.

PAKET TURDA RAKİBİMİZ İSPANYA İLE BAŞA BAŞIZ

Türofed Başkanı Osman Ayık, şunları ifade etti. ”Türkiye, paket tur pazarında İspanya ile hemen hemen başa baş  durumda. İspanya, 80 milyon turist ağırlarken Türkiye 40 milyon rakamlarında. Bu durumu masaya yatırmalıyız. Türkiye, turizm açısından İspanya’ya göre daha merkez bir yerde. Ancak İspanya Avrupa’da yer alıyor. Oraya ulaşım daha kolay ulaşılıyor.

İSPANYA HIZLI REFLEKS ÜRETİYOR

İspanya son derece hızlı refleks üretebilen bir ülke. Ürün yapısı da sürekli değişiyor. Bizde öyle yapmalıyız. Ürün sürekli değişim içinde olmalı. Türkiye’nin kişi başı geliri rekabet ettiği bir çok ülkeden farklı değil. Ama rakamları doğru belirlemek lazım. Gerçekten ne kadar gelir ediyoruz Eskiden haftada bir iki uçak inerdi. Gelen turistte 2 hafta bir ay kalıyordu. Şimdi her gün birçok uçak iniyor. Ama kalış süreleri azaldı. Türkiye geceleme bazında gelirleri ele almalı. Turizm sektörü Türkiye ekonomisine en fazla katkı yapan sektördür. Bu nedenle bizlerin son derece büyük sorumluluğumuz var.’

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.