Bağlıkaya: “Seyahat Acentalerına Ve Tur Operatörlerine Pazarlama Desteği Verilsin”

Güncel 22 Mayıs, 16:39'de eklendi

Bağlıkaya: “Seyahat Acentalerına Ve Tur Operatörlerine Pazarlama Desteği Verilsin”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, salgının ardından Türk turizminin hızla geriye dönmesi için seyahat acentaları ve tur operatörlerine acilen pazarlama desteği verilmeli dedi.

Daha az insan seyahate çıkacak

Bağlıkaya, “2020 ve 2021 yılında dünya genelinde daha az insan seyahate çıkacak.Daralmış seyahat pazarında Türkiye’nin hak ettiği payı alabilmesi için Türk tur operatörleri ve seyahat acentalarının olağan üstü bir çalışma ve pazarlama aktivitesinin içine girmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘Ajansımız var, o yapıyor’

Bağlıkaya, “Turizm sektörüne verilen desteklerin normal zamanlarda verilenlerden daha fazla olması gerekiyor. Pazarlama desteği olmazsa olmazımız. Pazarlama kanalını ‘Ajansımız var, o yapıyor’ diye sadece devlete bırakırsak olmaz. Kamu eliyle yapılacakların dışında yapılması gereken bir sürü iş var. Sonuç itibariyle turist, tur operatörlerinin koyduğu uçaklarla geliyor. Seyahat acentalarının pazarlamasıylabu turist geliyor. Devlet tanıtım ve pazarlamada bir yere kadar destek olur. Ondan sonrası seyahat acentaları ve tur operatörlerinin işidir. Ben bu dönemde tur operatörlerine verilecek desteklerin çok önemli ve zaruri olduğunu düşünüyorum. Aksi halde çok geride kalır ve 2021’de beklemediğimiz sonuçlarla karşılaşırız”ifadelerini kullandı.

Teşviklerin pazarlamaya dönük olması gerekiyor

Bağlıkaya, “Seyahat acentaları ve tur operatörlerinin sahaya çıkacak gücü varsa, bizim hiç kimseden korkumuz yok. Sattığımız ürün de rekabet edebilecek bir ürün. Bu kötü dönemdeki kayıpları telafi edebilmek için hem finansal hem de moral olarak hazır olmamız lazım. Bundan sonraki teşviklerin pazarlamaya dönük olması gerekiyor. Bunun bir sürü yolu var. Devlet kendi imkanlarına göre yapabilir. Seyahat acentaları ve tur operatörlerine verilen pazarlama desteklerinin hiçbir şekilde kısılmaması lazım. Yurt dışında pazarlamaya çıktığımızda rakiplerimizle mücadele edebilecek kaynaklara bizlerin de sahip olması lazım. Kamunun yaptığı pazarlama ve tanıtım çalışmalarının yanında, seyahat acentaları ve tur operatörlerinin yurt dışında yapacağı harcamalarının bir bölümü hibe bir bölümü de uzun dönemli kredi olmak üzere desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.