BAKAN AVCI: ALMANYA’NIN POTANSİYELİ DAHA ÜST SEVİYELERE TAŞINACAK

Güncel, Sektörel Haberler, slide 24 Kasım, 18:31'de eklendi

15130”Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve turizmciler, Antalya’da AKTOB’un düzenlediği Türk-Alman Turizm Forumu ile Alman seyahat acentelerinin temsilcileri ile bir araya geldi.

 

Toplantı öncesinde bir konuşma gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, şu açıklamaları yaptı: “Öncelikle, Türkiye turizminin marka şehri Antalya’da sizinle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyor, böylesine önemli bir forumun gerçekleşmesine katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Geçmişten bugüne Almanya bizim en büyük ticarî ortaklarımızdan ve en önemli müttefiklerimizden biri olmuştur. Son dönemde yoğun olarak yaşanan devletler arasındaki inişli çıkışlı diyaloglara rağmen Almanya ile diplomasi ve iletişim kanallarımız her zaman açık kalmıştır.

 

Türkiye ve Almanya arasında kapsamlı siyasi bağlar, önemli bir Türk nüfus ile oluşan sosyokültürel bağlar, yoğun ekonomik ve ticarî ilişkiler ve bölgesel konulardaki ortak çıkarlar her iki ülke için de büyük önem arz eden, vazgeçilmesi güç bağlarımızdır.

 

Almanya aynı zamanda ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Yıllardır Alman misafirlerimiz tatilleri için ülkemizi tercih etmektedirler. Yapılan istatistikler, Alman turistlerin ziyaret sebepleri arasında misafirperverlik, otel ve servis kalitesi, fiyat ve nispeten uçuş mesafesinin ön plana çıktığını göstermektedir. Beklentilere ve trendlere bakıldığında; güvenlik, hijyen, fiyat, otel ve servis kalitesi önemini koruduğu görülmektedir. Sağlık turizmi ve kültür turizmi gibi alternatif turizm imkânları ile ulaşım gibi hususlar ise giderek önem kazanmaktadır.

 

Almanlar tatillerini gerçekleştikleri ülke sıralamasında kendi ülkeleri ilk sırada yer almaktadır(%28,9). Bununla birlikte yurtdışına gerçekleştirilen seyahatlerde Türkiye 2011 yılından beri tercih edilen ülke sıralamasında 3. sıradaki yerini korumaktadır.

 

Almanya’dan ülkemize giriş yapan turistlerin tercih ettiği destinasyonlar arasında ilk sırada Antalya yer almaktadır. Ayrıca Almanya pazarında Antalya online satışlarda birinci sırada satılan destinasyondur. 2015 yılında Almanya’dan Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısı %5,38 oranında artarak 3.148.458 kişiye (ülke payı % 28,97) yükselmiştir (2014 yılında 2.987.371 ziyaretçi). Almanya’dan ülkemize yönelik destinasyon tercihlerinde ikinci en önemli destinasyon ise İstanbul’dur. 2015 yılında İstanbul’a en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 1.298.235 ziyaretçi sayısı ile (ülke oranı %10,5) Almanya ilk sırada gelmektedir (İstanbul, 2014 yılında 1.205.976 Alman tarafından ziyaret edilmiştir). Tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen Alman turistler, Antalya ve İstanbul’dan sonra sırasıyla en çok Ege kıyıları ve Kapadokya bölgesini tercih etmektedir.

 

Diğer yandan, Ocak-Ekim 2016 döneminde Almanya’dan Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısında 2015 yılına göre -%35 oranında bir düşüş olmuş ve 1.916.644 Alman Antalya’yı ziyaret etmiştir.(Ocak-Ekim 2015 döneminde: 2.952.556 kişi).

 

Ocak-Ekim 2016 döneminde Almanya’dan İstanbul’a yapılan ziyaretlere bakıldığında, 2015 yılına göre -%20 oranında bir düşüş olduğu ve bu dönemde Almanya’dan 886.329 kişinin İstanbul’u ziyaret ettiği görülmektedir. (Ocak-Ekim 2015 döneminde: 1.118.013 kişi).

 

Ülkemiz, Alman turistlerin turizm bölgesi tercihlerinde her dönemde ilk üç sırada mutlaka yerini almıştır. Tercihlerini daha çok deniz, gezi turu, yürüyüş tatili ve sağlık turizmi alanlarında kullanan Alman misafirlerimiz için 2016 yılında Bakanlığımız tarafından çok ciddi tanıtım faaliyetleri yapılmıştır.

 

Bakanlığımızın global imaj çalışmalarını görev bölgemizde pekiştirmek ve görünürlüğünü artırmak amacıyla 2016 yılında 28.05.2016 – 26.06.2016 tarihleri arasında, Almanya’da 1.200.737 Avro’luk bütçe ile TV ve sinema mecralarında reklam kampanyası gerçekleştirilmiştir.

 

Uluslararası Turizm Filmleri Komitesince en iyi reklam filmi seçilen Turkuaz reklam filmimiz, Almanya’da televizyonlar, sinemalar ve açık hava reklamları ile çok önemli bir kitleye ulaştırılmıştır. Ayrıca birlikte reklam faaliyetleri kapsamında, Alman turizm pazarında çok etkili 12 tur operatörü ile yazılı ve görsel medyada 4 milyon Avro’nun üzerinde bir bütçeye sahip olan reklam çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

 

Yine Kültür Müşavirliği ve Ataşeliklerimiz vasıtasıyla Almanya’da 12 uluslararası fuara katılım sağlanmıştır. Ayrıca Likya Yolunda Masallar Projesi, Karadeniz Ağırlaması, Kuzey Ege ve Marmara Ağırlaması ile özel kurum ve kuruluşlarla yapılan etkinlikler kapsamında birçok Alman gazeteci, televizyoncu, iş adamı ve sporcu ülkemizde gerektiği şekilde ağırlanmış ve misafirlerimizin tamamı memnuniyetlerini izhar etmişlerdir.

 

Ülkemize yapılan ziyaretler arasında %15,40 millet payı oranıyla Almanya birinci turizm pazarımız konumundadır. Almanya, Türkiye’nin sadece turizm alanında önemli bir partneri değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve ekonomik alanda en sıkı ilişkilerinin bulunduğu bir ülkedir.

 

Bu itibarla Almanya ile olan turizm potansiyelinin geçmişten bile daha iyi noktalara gelmesi en büyük arzumuzdur. Bu noktada bizlere, sektörde faaliyet gösteren gerek Türk gerek Alman dostlarımıza büyük görev düşmektedir. Bu düşüncelerle ülke ilişkilerimizin en kısa zamanda çok daha iyi noktalara gelmesini temenni ediyor, hepinizi, saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.”

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.