Bakan Selçuk’tan Kısa Çalışma Ödeneği İle İlgili Açıklama

Güncel 25 Mart, 15:52'de eklendi

Bakan Selçuk’tan Kısa Çalışma Ödeneği İle İlgili Açıklama

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan beklenen haber geldi. Selçuk, TBMM’de kabul edilen yasa değişikliği ile “Kısa Çalışma Ödeneği” nin kolaylaştırılacağını açıkladı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı – Zehra Zümrüt Selçuk

Covid-19 nedeniyle tüm dünyada sağlık için kırmızı alarm verildi. Ardından salgının önüne geçilebilmek adına insanlar kendilerini karantina altına aldı. Ancak halihazırda çalışmak zorunda olanlar için sevindirici haber geldi. Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili kolaylık sağlanacak. Artık başvurular internet üzerinden yapılabilecek. Bakan Selçuk konu ile ilgili açıklamada bulundu. Selçuk, Kısa çalışma ödeneğinden; kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olanlar yararlanabiliyordu. Yeni Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan düzenlemeyle uygulama şartlarını kolaylaştırdık. Bu kapsamda kısa çalışma uygulamamızdan yararlanmak isteyenler için; 600 gün şartını 450 güne, 120 gün şartını da 60 güne düşürdük. İşverenlerimiz için mevcut istihdamı koruma şartı da getirdik” dedi.

7 Milyar Liraya Yakın Asgari Ücret Desteği Vereceğiz

Selçuk açıklamasına şöyle devam etti: “TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen düzenlemeyle, 7 milyar liraya yakın asgari ücret desteği vereceğiz. İşçilerimize, işverenlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum. Asgari ücret görüşmelerinde, asgari ücret desteğimizi 75 lira olarak açıklamıştık. Asgari ücret desteği, hem işçimiz hem de işverenimiz için önemli bir destek.”

4 Ay Boyunca Bunu Telafi Edebilecek

Selçuk, bu zaman zarfında işçimiz dış etkenler sebebiyle çalışmasını devam ettirememiş ise daha sonraki 4 ay boyunca bunu telafi edebileceğini söyledi. Selçuk açıklamasını şu sözlerle bitirdi: “Böylelikle ne ücret kaybı yaşanacak ne de işgücü kaybı olacak.” dedi. Ayrıca yeni yapılan düzenleme ile Cumhurbaşkanı telafi çalışması süresini iki katına çıkarabilecek.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.