BAKAN TURİZMCİLERLE YARIN ANTALYA’DA BULUŞACAK !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 4 Aralık, 18:10'de eklendi
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya ile yaşanan kriz sonrası tedirgin olan turizmcilere destek mesajını yarın Antalya’da verecek.
mahir_unal_basinodasi_5

Uçak krizi sonrası Rusya’nın açıkladığı yaptırımların ardından gözler Rus turistlerin en yoğun tercih ettiği Antalya’ya çevrildi. Talat Öztuzsuz’un haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, yarın Antalya’da turizmcilerle buluşacak. Bakan Ünal, Türkiye’ye gelen Rus turistlerin yüzde 75’inin Antalya’yı tercih ettiğini bu nedenle özel tedbirlerin alınacağını açıklamıştı.

YALNIZ BIRAKMAYACAK

Turizmcileri yalnız bırakmayacaklarını açıklayan Bakan Ünal, Antalya’ya eli dolu gelecek. Bakan Ünal’ın Antalya’da açıklayacağı ilk desteğin sezon başı ve sonunda Rusya’ya uçan uçaklara verilen 6 bin dolarlık yakıt desteğinin süresinin uzatılması, Batı ve Kuzey Avrupa’yı da kapsayacak şekilde genişletilmesi olması bekleniyor. Ayrıca sektörel kredilerin artması, Ortadoğu ve İskandinavya pazarı başta olmak üzere yeni pazarlara yönelik tanıtım çalışmalarına destek verilmesi de açıklanması beklenen konular arasında yer alıyor.

Bakan Ünal’ın destekleri açıklayacağı toplantıda, otelcilerin de destek talepleriyle ilgili hazırladıkları dosyayı Ünal’a sunacağı öğrenildi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Bakan Bey eli dolu geliyor. Sektörle ilgili çalışmalar var. Biz de kapsamlı bir dosya hazırladık. Hem dosyayı sunacağız hem de sunum yapacağız” dedi.

SİGORTA PRİMİ TALEBİ

Bakan Mahir Ünal’ın açıklaması beklenen uçak yakıt desteği ve kredi desteği gibi konuların çok olumlu olduğunu ifade eden Osman Ayık, “Ancak tur operatörlerine olduğu gibi otelcilere yönelik de desteklerin açıklanmasını bekliyoruz” dedi. Osman Ayık’ın içeriğini gizli tuttuğu ‘talepler dosyasında’ ilk maddenin turizm çalışanlarına yönelik sigorta primlerinde destek olduğu öğrenildi.

Turizm sektöründen, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ’ın da aralarında bulunduğu bir çok isim yaşanan kriz sonrası ‘felaket tabloları’ çizilmesine karşın, turizmin duayen isimlerinden Ayık, daha umutlu konuştu. Rus pazarında yaşanacak 3 milyonluk bir kaybın bile farklı pazar alternatifleriyle kapatılabileceğini ifade eden Ayık Rus turistler için ise Antalya dışında bir alternatif olmadığı görüşünde.

EN FAZLA 1 MİLYON

Türkiye’ye gelemeyecek Rus turistlerinden oluşacak talebi karşılayabilecek bir pazar olmadığını savunan Osman Ayık, “İspanya zaten dolmuş durumda. Yunanistan en fazla 300-400 binlik bir artışı karşılayabilir. İsrail ve Güney Kıbrıs ise 100 binlik bir artışta bile zorlanır. Daha Mısır’dan oluşan açık doldurulamadı. Tüm rakip destinasyonların tamamı 1 milyonluk bir artışı zor elde eder” dedi. Ayık, Rus turistin Antalya’da tanıştığı ve vazgeçemediği ‘her şey dahil’ hizmetin de en iyi Antalya’da uygulandığını, başka bir destinasyonda misafir memnuniyetinin çok düşük kalacağını sözlerine ekledi.

KAYIP BÖYLE KARŞILANIR

Almanya’dan 5 milyonun üzerinde turist ağırlandığını hatırlatan Osman Ayık, “Bu pazarda yüzde 9-10’luk bir artış yakalamamız halinde turist sayımızı 1 milyon arttırabiliriz. Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya gibi eski demir perde ülkelerinden gelen turist sayısını 500 bin arttırabiliriz. Bunun yanında Ukrayna, Gürcistan ve Türki Cumhuriyetlerden 250-300 bin artışı da eklersek ciddi bir rakama ulaşırız. İsrail’den gelen turist sayısı Mavi Marmara olayı öncesi 600 bin seviyesindeydi. Tekrar toparlanma yaşanabilir. Ortadoğu pazarında artış sürüyor. Orada da bir artış yaşayabiliriz. Tüm bunları topladığımızda 3 milyonluk bir artış yaşanabilir” dedi.

İLK ADIM İMAJ SORUNU

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, bu pazarlarda artış yaşanması için atılması gereken ilk adımın imaj sorununu düzeltmek olduğunun altını çizerek, “Terör olayları nedeniyle Avrupa başta olmak üzere seyahat etmeye karşı mesafeli bir yaklaşım başladı. Eğer bunu çözebilirsek Rusya’da yaşanacak kaybı toparlayabiliriz. Bunun için imaj çalışmalarına şimdiden başlamalıyız” diye konuştu.

4.5 MİLYON TURİST GELİYORDU

Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 2014’te 4.5 milyona ulaşırken, bu turistlerin yüzde 78’i yani 3.5 milyonluk bölümü Antalya’yı tercih ediyor. Rusya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Rusya pazarında zor bir yıl yaşanmasına karşın 2015 yılı Kasım ayı sonunda da Antalya’ya gelen Rus turist sayısı 3 milyona yaklaştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.