Barış Uçar : Bir Sene Otelci Memnun Olur, Diğer Sene Acenteci

Güncel 16 Mart, 12:38'de eklendi

Barış Uçar : Bir Sene Otelci Memnun Olur, Diğer Sene Acenteci

Titanic Hotels Satış Pazarlama Müdür Yardımcısı Barış Uçar ile sezonu acenteciler ve otelciler açısından değerlendirdik. Uçar, iyi sezonlar ve kötü sezonlarda acentelerin ve otelcilerin tavır değişikliği konusuna bakalım ne cevaplar vermiş…

 

barış uçar

Sizin için iyi ve kötü sezon kavramı ne kadar geçerli? İyi ve kötü sezonda otelciler ve acenteciler de tavır değişikliği gözlemleniyor. Siz durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Son üç senedir turizmciler olarak bir söylem geliştirdik. “Bu sene otelcilerin ya da acentecilerin yılı olacak” şeklinde. Ama 2019 senesi aslında herkesin yılı olacak. Tur operatörü de, acentelerde ve otellerde bu sezon para kazanacak. Herkes mutlu olacak. Bizim için en önemli husus; doğru fiyat politikasıyla misafir memnuniyetini ve kalitesini arttırarak olası bir krizin önüne geçmek. Çünkü siz vermiş olduğunuz servisten, yiyecek- içecekten ödün vermediğiniz sürece misafirler sizden vazgeçmez. Zaten Titanic’in en büyük özelliklerinden biri de budur. Grup olarak repeat misafir oranımız yaklaşık yüzde 45 oranlarında.

Acenteler bu sene otelcileri mi kovalayacaklar?

Şu andaki almış olduğumuz ilk rakamlara göre durum onu gösteriyor. Umarım olumsuz bir durum olmaz, herkes kazanmaya devam eder. Ama bu bir süreç. Bir sene otelci memnun olur, diğer sene acenteci.  Önemli olan ülkemizin her zaman bunun altından kalkabilmesidir. Çünkü turizm Türkiye için çok önemli bir sektör.

Acentecilere bir mesajınız var mı?

Bizi izlemeye devam etsinler. Bizim yerimiz hep belli. Herkesi aynı mesafede, sevgi ile bekliyor olacağız.

Titanic Hotels’ten bahsedelim birazda. Titanic Hotels olarak büyümeye devam ediyorsunuz, kaç otel oldunuz?

Nisan ayı sonunda açacağımız yeni tesisimiz Titanic Mardan Palace ile birlikte 13 tesis olarak devam edeceğiz.

Bu 13 tesiste Avrupa’nın payı nedir?

Bizim otellerimiz Antalya, İstanbul ve Almanya olmak üzere üç bölgeye ayrılmış durumda. Tabi Titanic Turizm Grubu’nun yaklaşık yüzde 70 olan cirosu Antalya’daki resort otellerimiz yapmakta.

Antalya’daki tesislerimizin yaklaşık yüzde 65’i Avrupa pazarına hizmet veriyor. Bu nedenle Avrupa pazarı  bizim için çok önemli bir pazar.

Son iki yıldır Avrupa pazarının açığını iç pazarla mı yoksa Rus pazarıyla mı kapattınız?

Titanic Otelleri olarak, İstanbul ve Berlin’deki otellerimizde çok geniş bir pazar yelpazemiz var. Bu nedenle krizden en az etkilenen turizm gruplarından bir tanesiyiz. Çünkü her ne kadar Avrupa Pazarı bizim için önem arz etse de alternatif pazarlarımız olan y Ortadoğu, BDT, İç Pazar, Uzak Doğu Pazarları bu açığı kompanse etti. Kriz anını doğru strateji belirleyerek aslında artıya da çevirdik. Bütçelerimiz yine eşit orantılı gitti. Günün sonunda Yönetim Kurulu’na, patronlara bekledikleri ciroları kazandırdık.

Her daim dolu olmayı nasıl başarıyorsunuz?

Bu herkesin merak ettiği bir soru. Biz aslında herkese eşit seviyede yaklaşan, herkese aynı samimiyeti gösteren bir turizm grubuyuz. Bundan dolayı planlamalarımızı ve stratejilerimizi erken planlayarak riski minimuma indiriyoruz. Her daim doluluğu hedefleyen ve misafir memnuniyetini maksimum seviyede tutmayı koruyan bir politika izliyoruz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.