Bayramda Müze Ve Ören Yerlerine Ziyaretçi Akını

Güncel 12 Haziran, 12:56'de eklendi

Bayramda Müze Ve Ören Yerlerine Ziyaretçi Akını

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 9 günlük bayram tatiline ilişkin müze ve ören yeri ziyaretçi verilerini açıkladı.

ayasofya muzesi

Ayasofya Müzesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bayram döneminde Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinin rekor üstüne rekor kırdığı belirtildi. Açıklamada, 9 günlük bayram tatilinde bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerini 1 milyon 124 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi. 6 Haziran’da ise 188 bin ziyaretçi ile bir günde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşıldığı kaydedildi. Geçtiğimiz yılın ağustos ayına denk gelen kurban bayramı ile kıyaslandığında, müze ve ören yerlerine yapılan ziyaretlerin yüzde 14 arttığının görüldüğü belirtildi.

Bayram döneminde yapılan müze ve ören yeri ziyaretlerinin 242 bininin Müzekart ile yapıldığını açıklayan bakanlık, aynı dönemde 69 binin üzerinde yeni Müzekart satışı yapıldığına dikkat çekti.

topkapi sarayi

Topkapı Sarayı Müzesi

Açıklamada paylaşılan detaylara göre, bayram döneminde en çok ziyaretçiyi 11o bin kişi ile Ayasofya ağırladı. Onu, 104 binle Topkapı Sarayı, 99 binle Pamukkale, 72 binle Efes ve 52 binle Göreme Ören Yeri takip etti.

Nevşehir Göreme Ören Yeri’ni sırasıyla ‘Aksaray Ihlara Vadisi’, ‘Antalya Olympos Ören Yeri’, ‘Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri’, ‘Sinop Tarihi Cezaevi’ ile ‘Antalya Patara Ören Yeri’ takip etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antalya Bayramda 1 Milyonu Aşkın Yerli Turisti Ağırladı

Antalya Bayramda 1 Milyonu Aşkın Yerli Turisti Ağırladı

İşte sona eren Ramazan Bayramı tatili Antalya verileri bildirildi. Antalya, bayramda 1 milyonu aşkın yerli turisti ağırladığı açıklandı. İl, 1-9 Haziran tarihlerinde 654 bin 90 kişiye ev sahipliği yaptı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.