BİNLERCE OTEL SATILIK !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 24 Temmuz, 11:06'de eklendi

Bankalara olan borçlar ve bu sezon turizmde yaşanan sert düşüş ve ortaya çıkan kârsızlık, satılık otellerin ilan sayısı bir yılda yüzde 129 artırdı, 1750 otel sahibinden.com’dan satışa çıkarıldı. İşte detaylar…

HOTEL

Turizmdeki kriz derinleşiyor. Türkiye’ye gelen turist sayılarında ciddi düşüşler yaşanırken sahibinden.com’un sisteminde şu anda 1750 otel 290 apart otel, 533 butik otel, 49 motel, 121 pansiyon, 37 kamp yeri ve 59 da tatil köyü satılık ilanı bulunuyor. Bu ilanların bir kısmı uzun yıllardır var olan, vazgeçilen, aktifliğini yitirenleri de içeriyor olabilir. Ancak şu bir gerçek ki satılık ve kiralık ilanlar arasında 5 yıldızlı oteller de bulunuyor. Sitede turistik tesis kategorisi adı altında toplamda 3 bin 329 adet satılık ve kiralık ilanı da yer alıyor.Cumhuriyet.com.tr’den Şehriban Kılıç’ın haberine göre, Turizm sektörü uzmanlarına göre otellerin satılığa çıkmasının ana nedeni bankalara olan borç ve turist gelmediği için işlerin döndürülememesi ve kârsızlık olarak gösteriliyor.sahibinden.com’un verilerine göre, otel ilanları bir yılda yüzde 129, satış fiyatları ise yüzde 67 arttı. 1 Ocak – 17 Temmuz 2014 ile bu yılın aynı dönemini kapsayan verilere göre, en çok satılık otel ilanı verilen şehir İstanbul oldu.Avrupa ve çevre ülkelerdeki ekonomik belirsizliğin etkisiyle bu yıl oldukça durgun geçen turizm sezonu, Türkiye genelinde otel satışlarında yüzde 129 oranında artışa neden oldu.

YÜZDE 650 ARTIŞ

Otel ilan fiyatlarının ortalama yüzde 67 arttığı Türkiye’de Antalya, Muğla, İstanbul ve İzmir başı çeken şehirler arasında. Muğla’da otel satış ilanı adedindeki artış bir yılda yüzde 650, İstanbul’da yüzde 225, İzmir’de yüzde 133, Antalya’da ise yüzde 48 oldu.

sahibinden.com’un verilerine göre satışı gerçekleşen 1 ve 5 yıldız aralığındaki otellerin sayısında artış görülüyor, araştırmanın yapıldığı tarihlerde 5 yıldızlı otel satış sayısında yüzde 157’lik bir artış söz konusu. Aynı dönemde 4 yıldızlı otellerin satış adedinde yüzde 160’lık, satış fiyatlarında ise yüzde 131’lik bir yükseliş görülüyor.

KÂRLAR DÜŞTÜ

2014’te satışa çıkarılan otellerin ortalama fiyatı ise 3 milyon TL olurken 2015’te bu rakam 5 milyon TL’ye çıkıyor. Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, eskiden otel yatırımlarının geri dünüşlerinin 7 yıl olduğunu şimdi bunun 17-20 yıla kadar çıktığını belirterek, “Otel yatırımı yapmak çok maliyetli, bunları öz sermaye ile yapmak mümkün değil. O nedenle bu iş kârlı olmadığı için bazı yatırımcılar bu işten çıkıyor otellerini satıyor. Bir otelin ayakta kalabilmesi için en az yüzde 75- 80 doluluk oranını yakalaması gerekiyor. Ama bu oran şu anda yüzde 50’ler civarında” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.