BOOKİNG.COM RUSYA’DA HAKSIZ REKABET SUÇLAMASIYLA KARŞI KARŞIYA

Güncel, Sektörel Haberler, slide 1 Eylül, 17:07'de eklendi

Dünyaca ünlü otel rezervasyon sitesi Booking.com, Rusya’da haksız rekabet suçlamasıyla karşı karşıya. Rusya’da otel rezervasyonlarının yüzde 50’sinden fazlasının yapıldığı site hakkında şikayette bulunuldu.

BOOKİNG

Kommersant gazetesinin haberine göre, Online Tour adlı turizm acentesi,  Federal Tekelleşmeyle Mücadele Servisi’ne başvurarak Booking.Com’u şikayet etti.
Booking.Com’un Rusya’daki faaliyetleri ile, “rekabetin koruma altına alınması” ve reklam ile ilgili federal yasaların ihlal edildiği belirtilen başvuruda, sitenin otellerden “en ucuz fiyat” garantisi istemesinin haksız rekabete yol açtığı belirtildi.
Bu yolla, müşterilerin, otellerin internet sitesinde veya başka acentelerde Booking.Com’dan daha ucuz rezervasyon yaptırmasının önüne geçildiğine dikkat çekilen başvuruda, otellere uygulanan bu “yasağın” Booking.Com’un tekelini güçlendirdiği ve şirketin ileride pazarı tamamen kontrolüne almasına yol açabileceği endişesi dile getirildi.
Tur operatörlerinde otel konaklama fiyatlarının çoğu zaman rezervasyon sitelerinden daha ucuz olduğuna dikkat çeken acente, örnek olarak, Türkiye’de bir tatil köyüne 1-8 Eylül tarihleri arasında Booking.Com’da 1453 dolar, Inturist adlı tur operatöründe ise 1385 dolara tur paketi satılması gösterildi.
Booking.Com yetkilileri ise, “Şirketimiz her zaman yasalar çerçevesinde faaliyet yürütüyor. Eğer ülkenin yasalarında bir değişiklik olması halinde, faaliyetlerimiz de bu yönde değişecektir” açıklamasında bulundu.

– See more at: http://www.turkrus.com/101543-rusyada-bookingcomun-basi-belaya-girebilir-haksiz-rekabet-suclamasi-xh.aspx#sthash.HCrFvaxL.dpuf

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.