BU YIL 10 AVRUPALIDAN 8’İ TATİL YAPACAK

Güncel, Sektörel Haberler, slide 20 Mayıs, 09:47'de eklendi

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) 2015 yılının ilk çeyrek raporunu yayımladı.

Europe-Travel1


Önümüzdeki döneme dair beklentilerin de açıklandığı raporda, Avrupa turizmindeki büyümenin bu yıl dünya ortalamasını yakalayacağı belirtiliyor. Hava yolu yolcu sayısında ve ululsrarası seyahatlerdeki artışlara dikkat çekilen raporda, bu yıl Avrupa’da yaşayan her 10 kişiden 8’inin tatile gideceği kaydediliyor.

Raporda öne çıkan diğer değerlendirme ve öngörüler şöyle:

*Dünya Turizm Organizasyonu, dünya turizm sektöründe yüzde 3 ya da 4 oranlarında büyüme bekliyor. Bu dönemde, Avrupa seyahat pazarının yüzde 3-4’le, dünya seyahat pazarındaki ortalama büyümeye yakın bir büyüme göstermesi bekleniyor.
*Sektör, 2015 yılına iyi bir giriş yaptı. Destinasyonlardan gelen uluslararası seyahat ve gece konaklama raporları olumlu. Hava yolu trafiği de son 4 ayda yüzde 5’lik bir artış göstermiş durumda.
*Ekonomik durum yavaş yavaş toparlanırken, 2015 yılında seyahat konusunda olumlu etkiler bekleniyor. Bölgenin büyümesi, bölge-içi pazarların da desteğiyle devam edecek.
*10 Avrupalı’dan 8’i 2015’te tatile gidecek. Ekonomik durumdan etkilenenler ise tatil planlarında değişikliğe gidecek. Katılımcıların yüzde 19’u daha az harcama yapacak, yüzde 7’si tatil süresini kısaltacak, yüzde 7’si yılın başka bir zamanında seyahat edecek ve yüzde 4’ü tatil destinasyonunu değiştirecek.
*Avupa’nın en büyük ekonomileri olan Almanya, İngiltere ve Fransa bu sene yüksek bir performans sergileyecek.
*Uluslarası turizm, sektörün taşıyıcısı olmaya devam edecek. Schengen bölgesinin sağladığı kolaylıklar, güvenlik ve kültürel çeşitlilik yanında, Amerikan dolarının yükselişi de faktörler arasına ekleniyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Avrupa’ya turist akışının yüzde 6 oranında artırması bekleniyor.
*Avrupa’daki turizm noktaları için Rusya hala temel bir müşteri kaynağı olsa da içinden geçtiği olumsuz ekonomik koşullar sebebiyle yolcu sayıları ve gece konaklamalarında sert bir düşüş gözlemleniyor. OECD’nin son tahminlerine göre, 2015’te Rusya ekonomisinde yüzde 4.6’lık bir daralma olması bekleniyor.
*Asya’da durum biraz daha karışık. Çin ekonomisindeki duraklama, yurt dışına çıkış oranlarını düşürmezken, Japonya’da alım gücündeki düşüşün,ziyaretçi sayılarını düşürmesinden korkuluyor. Vergi kesintileri ve azalan alım gücü, Brazilya için de geçen seneye göre olumsuz bir tablo çiziyor.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.