BUDAK: “OVP PLANI TURİZMDEKİ AFETTİR “

Güncel, Sektörel Haberler, slide 5 Ekim, 15:12'de eklendi
2018-2020 Orta Vadeli Plan’daki turizm hedeflerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, hedefler geçen yıla göre bile 9.2 milyar dolar erimiş’ dedi.
 CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AKP’nin dış politika ve turizmdeki hatalarının Türkiye’ye büyük faturalar çıkardığını belirterek, “Orta Vadeli Plan, AKP’nin turizmdeki kayıp faturasının büyüyeceğini itiraf ediyor.  AKP geçen yıla göre turizmde gelir hedeflerini 3 yıl için 9.2 milyar dolar daha düşürdü. Bu tablo, cari açık veren ülkemiz için stratejik sektör olan turizmde AKP afetinin belgesidir. AKP’nin sorumlusu olduğu siyasi afetin faturasını 80 milyon milletimiz ödüyor” dedi.
35 milyar gelir 23 milyara düşürüldü
Hükümetin de bir yıl içinde gelir hedeflerini ikinci kez  küçülttüğünü kaydeden Budak, “AKP Hükümeti,  2017 için belirlediği 35.5 milyar dolarlık gelir hedefini, geçen yıl 23.5 milyar dolara düşürmüştü, şimdi 20 milyar dolara indirmişler. Bu hedefin bile tutmama ihtimali yüksektir. Ayrıca üç yıllık bakıldığında ise 2017-2019 dönemi için de hedefler geçen yıl belirlenen hedefe göre 9.2 milyar dolar daha erimiş durumda. 2019 için öngörülen 26 milyar dolar gelir hedefini Türkiye 2008-2009 yılında yakalamıştı. Yani turizm gelirlerinde 10 yıl öncesine dönüldü. Bu tablo, AKP hükümetlerinin bir turizm politikası olmamasının, rehavetin, turizmi ve dünyayı okuyamamanın faturasıdır. AKP hükümetlerinin ağır ihmallerinin, Türkiye’yi yalnızlaştıran kavgacı dış politika adımlarının, AKP’nin sorumlusu olduğu siyasi afetin faturasıdır. AKP afetinin bedelini turizmciler, zaten 6 ay çalışabilen turizm emekçileri, üreticiler ve esnaf ödüyor. 80 milyon milletimiz ödüyor” dedi.
Torba kanununda turizm
OVP’de turizmle ilgili, “Turizm stratejisinin yenilenmesi” ve  “sağlık turizminin geliştirilmesi” hedeflerinin konulduğunu ayrıca TBMM’ye sunulan torba kanun ile turizm tahsislerinin yeniden 49 yıla tamamlanması ya da bu alanların satışının öngörüldüğünü kaydeden Budak, “Turizm tahsislerinde kalan sürenin yeniden 49 yıla tamamlanması veya satış seçeneğinin sunulması, turizm stratejisinin yenilenmesinin gündeme alınması olumludur. Ancak bugünün acil gündemi  turizmdeki  turist  ve gelir kaybını önleyecek adımlar olmalıdır.  Avrupa pazarında 2016 yılı rakamları bile yakalanamadı ve kayıplar sürüyor. İlk 7 ayda gelir 10.1 milyar TL’dir ve turistlerin kişi başı harcaması 611 dolara kadar düşmüştür. O nedenle Avrupa pazarına yönelik etkin bir tanıtım ve imaj kampanyası yürütülmesi gerekiyor.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.