BUGÜNKÜ ZİRVEDEN TÜRKİYE NELER BEKLİYOR !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 9 Ağustos, 11:40'de eklendi
Türkiye’ye charter uçuşlarına yeniden izin verildiğine kadar kararın bugün ilan edilmesi bekleniyor.
rusya türkiye

Geçen hafta Türkiye’ye giden kapsamlı Rusya heyetinin incelemelerini tamamladığı, alınan güvenlik önlemlerini yerinde tespit ettiği ve hükümete olumlu rapor verdiği bildiriliyor. Bugün Türkiye açısından çıkacak ilk sonuç, “Charter izni çıktı” açıklaması olacak.

Diplomatik çevrelerde, iki liderin zirvesinin ilişkilerde “yeni bir sayfa açılması” amacını taşıdığı, şu aşamada Suriye krizi ve enerji projeleri dahil öncelikli gündem maddeleri bulunduğu, Rusya’nın uyguladığı yaptırımlar konusunda zirvede olumlu “prensip kararları” alınsa bile uygulamalarının bürokratik süreçte zaman alacağı yorumları öne çıkıyor.
Türk gıda ürünlerine yönelik yasak konusunda, Rus bürokrasisinin “hızlı değil kademeli geçiş” istediği, özellikle Tarım Bakanı Tkaçev önderliğindeki lobinin hükümete sebze-meyve yasağının hızlı kaldırılmaması yönünde bastırdığı, bu yüzden konunun “müzakereler devam-standartlara uyum konusunda hassas denetim-Türk tarafından kesin güvence” gibi zamana yayılan bir sürece bırakılacağı beklentisi yüksek. Bu noktada tek umut, Türkiye ile ilişkileri stratejik nedenlerle hızla normalleştirmek isteyen Putin’in sürpriz yapıp konuya müdahil olması.
Bugünkü zirvede Türk inşaat ve turizm şirketlerinin Rusya’da faaliyetlerini yasaklayan kararın da iptali konusunda bir adım atılması sürpriz olmayacak. Özellikle Erdoğan ile birlikte Rusya’ya gelen işadamları grubunun bu konunun önemini anlattığı, görüşmelerde bu konunun Türk vatandaşı çalıştırma yasağının kaldırılması sorunu ile birlikte öne çıkacağı belirtiliyor.
Bu arada Türk vatandaşlarının turistik ziyaretlerine uygulanan vizenin tekrar kaldırılması konusunda talebin dile getirileceği, ancak Rusya Dışişleri ve güvenlik kurumlarının  ulusal güvenlik ve uluslararası terör kaygıları nedeniyle şu aşamada buna karşı çıktığı vurgulanıyor.
Bir diplomatik kaynak, “Pek çok sorunun hızlı çözümü için Rusya bürokrasisinde kademeli ve yavaş ilerleme eğilimi hakim olsa da, Başkan Putin’in inisiyatifi ile bazı sürprizler yaşanabilir ve hızlı kararlar alınabilir” dedi.
Rus tarafı ise özellikle Türk Akımı gaz boru hattı ve Akkuyu nükleer santrali konusunda ilerleme bekliyor.

Ayrıca Rus basını hala düşürülen Su-24 uçağı ile ilgili tazminat konusunun askıda kaldığını, Rus tarafının Türkiye’den “net adımlar” beklediğini yazıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.