reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Burhan Sili: “Aynı Kalitede Hizmet Sağlamalıyız”

Son Güncelleme :

25 Şubat 2020 - 15:08

Burhan Sili: “Aynı Kalitede Hizmet Sağlamalıyız”

Burhan Sili: “Aynı Kalitede Hizmet Sağlamalıyız”

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı (ALTİD) Burhan Sili, “ Otellerimizde sunduğumuz kalitenin aynısını dışarıda da sağlamalıyız” dedi. Ve 2020 sezonuna dair görüşlerini bizlerle paylaştı.

burhan sili

Sizce 2020 yılı turizm Sezonu Alanya’da Nasıl Geçecek?

Turizmde 2017 yılından itibaren yukarıya doğru yönelen ivme 2019’da pik yaptı. Sanıyorum ki turizmde 2020 yılında yukarıya doğru ivme kazanmaya devam edeceğiz.  Hem Alanya özelinde hem de Antalya genelinde değerlendirdiğimizde; iki yıldır tarihi bir rekor kırmaktayız. 2019 yılında 13 milyon, 2020 yılında ise 15 milyonun üzerine çıktık. Hem Orta ve Doğu Avrupa hem de Rus pazarından gelen verilere göre; turizmde 2020 yılında ilk ayında rekor kırıldı.

2020 yılında sayısal veriler anlamında ne kadar bir artış sağlanacak?

Turizmde bu yıl yüzde 10 artış sağlanacağını düşünmekteyiz. Ancak kazandığımız artışların gelirlerimize de yansıması gerekmektedir. Bu noktada hem acentelerimiz hem de konaklama sektörümüz ortak bir çaba içerisindeler. Yalnızca biz turizmciler değil dünya ekonomisi de değerlendirilmeli.  Artık bu tarz paket tatillerde misafirlerimiz en iyiyi en ucuza almaya çalışmakta. Bu durumun nedeni ise dünyadaki ekonomik durum. Turizmciler olarak bu süreci doğru değerlendirip kendi önümüzün değerini de bilerek 2016 yılında yaşadığımız krizden sonra indirdiğimiz rakamları belli bir noktaya getirmeliyiz. Misafirlerimizin alabileceği ve bizim de kazanabileceğimiz fiyatları vermeye çalışmalıyız.  İç pazarın bu noktada durumu biraz daha farklı. 2016 yılından sonra yaşanılan krizden itibaren fiyatlar çok fazla düştü. Bu yüzden otellere talepler arttı. Bugün gerçek anlamda insanların tatil ihtiyacı net olarak anlaşılmış oldu. Bizim pazarlardan aldığımız bilgiler bu doğrultuda.

Turizmi hareketlendirmek için sizce neler yapılmalı?

Ürün olarak oldukça iyi durumdayız. Uçak, servis, transfer vs. değerlendirdiğimizde kaliteliyiz. Genel olarak şikâyet edilen konu ise bizim tesislerimizden dışarı çıkıldığı zaman alınan servisin aynı kalitede olmaması. Tesislerimiz beş yıldızlı ancak dışarı çıkıldığında aynı kaliteyi göremiyoruz. Bu durumun değişmesi için de başta Belediye Başkanlarımız, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve biz turizmciler ortak hareket stratejisiyle çalışmalıyız. Her bölgenin kendi içerisinde bu bilinç ile hareket etmesi gerekiyor. Alanya ilçesi olarak otellerin içinde ve dışında aynı kalitede hizmet sağlamalıyız. Elimizdeki değerleri daha ulaşılabilir kılmalıyız.

“Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz”

ALTİD olarak yeni projeleriniz var mı, bunlar hakkında okuyucularımıza bilgiler aktar mısınız?

Son yıllarda sosyal medya ve dijital pazarlama oldukça fazla önem kazandı.  Alanya olarak hep birlikte katıldığımız fuarların yanı sıra farklı alanlarda da faaliyet göstermeye başladık. Gittiğimiz fuarlarda ya da gitmediğimiz ancak ilişkide olduğumuz pazarlardan vlogger, blogger ve sosyal medya fenomeni olan insanlar ile irtibat kurup onları şehrimize davet ediyoruz. Vlogger, blogger ya da sosyal medya fenomenlerinden Alanya’yı videolar ile tanıtmalarını istiyoruz.  İlerleyen zamanlarda bu noktada daha da ciddi bir çaba göstereceğiz. Her zaman olduğu gibi konaklama sektörü, Alanya Belediyesi ve ALTİD olarak birlikte hareket etmeye devam edeceğiz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.