reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Cengiz Topçu: “Seyahat Hareketleri”

Son Güncelleme :

14 Nisan 2020 - 17:14

Cengiz Topçu: “Seyahat Hareketleri”

Cengiz Topçu: “Seyahat Hareketleri”

Exotic Tourism’in Kurucusu Cengiz Topçu’nun “Seyahat Hareketleri” yazısını GM Turizm ve Yönetim Dergisi okurları ile paylaştık.

Exotic Tourism’in Kurucusu Cengiz Topçu

Korona virüs salgını, bulaşma hızı ve taşıyıcısı olan “insanın” seyahat sektörünün ana unsuru olması nedeniyle, on yıllardır yaşanan tüm olumsuzlukların önüne geçti. Sektör bileşenlerini endişeli bir bekleyişe sürüklemiştir.

Bütün pazarlarda domino etkisi yaratan bu durum belirsizliğini korumakla beraber  düşen vaka sayıları. Ve yavaş da olsa bazı ülkelerdeki normale dönme çabalarıyla, umutlarımızı “1 Temmuz” olarak korumamıza yardımcı oluyor.

“Paralellik arz etmesi gerekmektedir”

Her ne kadar, iç pazar dinamiklerinden beklenti, daha erken tarihleri işaret etse de toplam arzın bir ya da birkaç pazarla hareketlenebilmesi çok zor görünmektedir. Tatmin edici bir ivmeye ulaşabilmek için, korona virüs salgınındaki seyrinin ve akabinde yaşanacak normalleşmenin hem kaynak pazarlardaki hem de seyahat edilecek bölgeler ile paralellik arz etmesi gerekmektedir.

Özellikle Alman hükümetinin seyahat sektörünün ayakta kalabilmesi için aldığı tedbirler, İngilizlerin süreç sonrası seyahat isteklerinin devam ediyor olması, Rusya ve Orta Avrupa’daki olumlu beklentilerimiz, umutlarımızı canlı tutmamıza ve olası bir Kasım-Aralık talebinde, kayıplarımızı kısmen de olsa telafi edecek iyimser beklentilerimizi korumamıza sebep olmaktadır.

“Tanıtım ve pazarlama kampanyalarına bağlıdır”

Diğer taraftan sayısal anlamda ne getireceği belli olmasa da seyahat etme isteği olan kitlenin destinasyon seçiminde alternatif olarak Türkiye ve Yunanistan’a yönelecek olması bir avantaj olarak görülse de bunun nasıl değerlendirileceği ve yönlendirileceği.. Bundan sonra izlenecek tanıtım ve pazarlama kampanyalarına bağlıdır. Bugünlerde gelen rezervasyonların genel eğiliminin, eylül-ekim aylarını işaret ediyor olması da bu yöndeki iyimserliğimize katkı sunmaktadır.

Hükümetlerin desteklerine rağmen, bu yeni ve benzersiz durumun oluşturduğu ekonomik ortamda ayakta kalmaya çalışan operatörler… Çalışmalarını 2020-21 kışı ve sonrasına yoğunlaştırarak, hem misafirdeki seyahat isteğini canlı tutma hem de kırılan nakit döngüsünü canlandırma çalışmalarına girmişlerdir.

“Sektörün bundan sonraki gelişimini de etkileyecek gibi görünüyor”

Bütün bunlar olurken, gündemimize giren “sosyal mesafe” kavramının da gelecekte misafir taleplerinde birtakım değişimlere sebep olacağı görülüyor. Bu noktada, otelinden ulaştırmasına, tur düzenleyen yerel acentasından restoranlara kadar.. Sektörün tüm paydaşlarının bu talep doğrultusunda alacağı aksiyonlar, sektörün bundan sonraki gelişimini de etkileyecek gibi görünüyor.

Bütün bu iyimser beklentilere rağmen, yarattığı ekonomik kayıplar ve psikososyal travma nedeniyle, oluşacak muhtemel talebin sayısal ve ekonomik getiri açısından çok yüksek olmayacağı da yapılacak planlamalarda unutulmaması gereken ana unsurdur.

Her şeyin başı sağlık…

Uyulması gereken kurallara titizlikle uymamızın, süreci kısaltıp sektörün tekrar canlanmasına katkı sunacağını unutmamanız dileğiyle.

Sağlıcakla kalın…

 

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.