Çevre İçin Uçak Biletlerine Zam, Tren Biletlerine İndirim!

Güncel 23 Ekim, 10:03'de eklendi

Çevre İçin Uçak Biletlerine Zam, Tren Biletlerine İndirim!

Almanya çevre kirliliğini önlemek için havayolu yerine demiryolu yolculuklarına teşvik ediyor. Bu amaçla uçak biletlerine ek vergi getirilirken tren biletlerinden alınan KDV oranı düşürülüyor.

almanya

Uçak biletlerine ek vergi İsveç’te 2018 yılından itibaren uygulanıyor. Fransa ve Hollanda’da 2020’de uygulanmaya başlayacak.

Almanya’da hükümet yolculuklarda havayolu yerine demiryolunun kullanılmasını sağlamak için düzenlemeler yapıyor.

1 Nisan’da yürürlüğe girecek yasa ile uçak biletlerinden alınan vergi artırılırken tren biletlerinden alınan KDV düşürülüyor. Düzenleme ile şu anda tren biletlerinde yüzde 19 olan KDV oranı yüzde 7’ye düşürülecek.

Yeni vergilerden sonra Almanya’dan 6.000 km’ye kadar olan orta mesafeli uçuşlarda şimdi yolcu başına 23.43 Avro olan vergi 33.01 Avroya, uzun mesafeli uçuşlarda 42.18 Avro olan vergi 59.43 Avro olacak.

Yeni hava taşımacılığı vergisinden yılda yaklaşık 740 milyon Avro gelir elde edilmesi bekleniyor. Bu gelir demiryolu seyahatlerinin teşvik edilmesi için kullanılacak. Bu kapsamda tren biletlerden alınan KDV oranı indirilecek.

Angela Merkel hükümeti bu düzenlemeleri ülke yurttaşları ve dışarıdan gelenleri ülke içinde ve başka ülkelere yolculuklarında uçak yerine treni tercih etmelerini sağlamak için yaptığını söylüyor.

Bu Gidişle Ucuz Havayolu Kalmayacak

Köln Bonn Havaalanı Genel Müdürü Johan Vanneste, getirilen ek vergilerin en çok ucuzcu havayollarını etkileneceğini belirterek  “Bu gidişle ucuz havayolu kalmayacak” dedi.

Vanneste, düzenlemenin Hollanda, Belçika ve Lüksemburg havaalanlarına yarayacağını söyledi.

Diğer AB Ülkeleri De Aynı Uygulamaları Yapıyor

Bu arada Fransa ve Hollanda da benzer düzenlemelere gitti.

Fransa’da temmuz ayında çıkarılan yasa ile 2020’den itibaren uçak biletlerine ek vergi getirildi. Yasa yürürlüğe girdiğinde uçak biletlerinden türüne ve hizmet sınıfına göre 1,50 ile 18 Euro arasında vergi alınacak. Vergi, ülkeden kalkan tüm uçuşlara uygulanacak.

Hollanda da 2021’de yürürlüğe girmek üzere ülkeden kalkan uçaklardan bilet başına 7 Avro ek ücret alınacak.

Benzer uygulama İsveç’te ise 2018’den beri uygulanıyor. İsveç’te “eko-vergi” adıyla her uçak biletinden 6 ile 39 Avro arasında değişen ek vergi alınıyor.

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.