Çinliler 9 Ayda 128 Milyar Dolar Harcadı

Güncel 8 Ekim, 11:34'de eklendi

Çinliler 9 Ayda 128 Milyar Dolar Harcadı

Çinliler turizm harcamasında ilk sırada yer alıyor. Yurtdışında yaptığı harcamaların yüzde 54’ü Asya, yüzde 24’ü Amerika,yüzde 13’ü Avrupa’da gerçekleşti….

Çinli turist

Çinliler, bu yılın ilk 9 ayında yurt dışında toplam 127,5 milyar dolar harcadı. Bu rakam içinde en yüksek pay, Asya ülkelerinde yapılan harcamalara ait.

Devlet Kambiyo Yönetimi’nin (SAFE) açıkladığı son rakamlara göre Çinliler, bu yılın ilk yarısında, yurt dışında 127,5 milyar dolar harcadı.

Açıklanan rapora göre, Çinli turistlerin harcamalarının en yüksek payı toplamın yüzde 54’ü ile Asya ülkelerinin oldu. Amerika kıtası ülkeleri yüzde 24 ile ikinci sırayı aldı. Avrupa’daki harcamalar ise toplamın yüzde 13’ünü oluşturdu.

Rapor, Yol ve Kuşak ülkeleri ile daha sıkı ticari ve yatırım ilişkileri nedeniyle Çinlilerin bu ülkeleri daha çok ziyaret ettiğini gösteriyor. Ve daha çok harcama yaptıklarını da. SAFE verilerine göre Çinli turistler, 2019 yılının ilk yarısında Kuşak ve Yol ülkelerinde toplam 14,9 milyar dolar harcama yaptı.

Çinli turist

Mobil Ödeme İki Katına Yükseldi

Ödeme yöntemi olarak kredi kartları, yılın ilk yarısı boyunca, birincil ödeme biçimi olarak kaldı. Mobil ödemelerin hacmi de bir önceki yıla göre iki katına çıktı.

Mağazadan alışveriş turist tüketiminin başlıca bileşeni olmayı devam ettirdi. Ancak yılın ilk yarısında Çin’de yaşayanların yurt  dışındaki alışveriş harcamaları, 2018’e göre artmadı.

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.