DEVALÜASYON SONRASI RUSLAR NELERDEN VAZGEÇTİ?

Güncel 15 Aralık, 10:48'de eklendi
Rublenin Dolar ve Euro karşısında rekor değer kaybının özellikle ithal ürünlere art arda yeni zamların geldiği Rusya’da halkın tüketim alışkanlıkları da değişmeye başladı. Komsomolskaya Pravda gazetesi, Rusya’nın içinde bulunduğu zorlu ekonomik şartlarda halkın çoğunun vazgeçmek zorunda olduğu alışkanlıklarına dikkat çekti:  
rusya

“Yurt dışında tatil

Artık hangi ülkede tatil yapılacağı sorusu önemli değil, çünkü her yer pahalı hale geldi. Rusya’daki orta sınıf yurt dışında tatil yapmaya alıştı. Ancak muhtemelen, şu anki şartlarda feragat edilmesi gerekecek ilk şey bu olacak. Devalüasyon nedeniyle en fazla fiyat artışına uğrayan şeylerin başında tur paketleri geliyor.


Ucuz iPhone’lara veda

Devalüasyon nedeniyle Rusya bir süre iPhone’ların en ucuza satıldığı ülke olsa da, artık Apple yeni fiyat uygulamasına başladığını duyurdu.

Otomobil yine lükse girecek

Rusya’da orta sınıf için ithal otomobillere erişim de güçleşiyor. Birçok galeri fiyatları yüzde 10 ila 30 arasında artırdı. Montajı Rusya’da yapılan yabancı marka otomobiller de pahalanıyor.

Güzellik salaonları, spor salonları 

Güzellik ve spor salonlarının da ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemde Rusya halkı tarafından daha az rağbet görmesi bekleniyor. Ancak şu ana kadar bu hizmetlerin satışında ciddi bir düşüş yaşanmadığına dikkat çekiliyor.

Restoran yerine evde yemek

Rusya’da 2008 yılında birçok restoran ve kafe ‘kriz karştı menü’ sunmaya başlamıştı. Ancak bugün restoran ve kafelerde satış hacminin yüzde 40’lara kadar gerilediği görülüyor. Yeni yıl sonrası restoran ve eğlence sektöründe de düşüşün sürmesi bekleniyor.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.