DÖVİZ KURU İÇ PAZARDAKİ GECELEME SAYISINI DÜŞÜRECEK

Güncel 24 Nisan, 09:38'de eklendi
Tez Tour İç Pazar Müdürü Murad, dövize endeksli konaklama ücreti nedeniyle yerli turistin 4 yerine 3 geceliğine tatile çıkacağını belirtiyor.
 holiday-couple-in-beach-wallpaper

Geçen yıl 65 bin yerli turistin yüzde 60’ını Antalya’ya getiren Tez Tour İç Pazar Müdürü Enver Murad, fiyat artışlarından dolayı yerli tatilcinin 4 yerine 3 gece kalacağını ama yine de aynı kalite standardını tercih ettiğini söyledi. Otellerin fiyatlarını dövize endekslemesi üzerine konaklama ücretinin artmasının yerli tatilciyi bu şekilde etkilediğini belirten Murad, fakat bu sezon en az yüzde 20 artış sağlayacaklarını söyledi.

 

İç pazarda erken rezervasyonda seçim nedeniyle düşme olmasına rağmen yine de geçen yılın üzerinde olduğunu açıklayan Murad, “Türk tüketici ‘Rus’a Alman’a göre pahalıya tatil yapıyorum’ dese de öyle değil. Doluluklar iyi giderse, iç pazarda fiyatlar düşmeyecek. O yüzden erken rezervasyon yapın diyoruz. Fiyatların oynamasındaki tek belirleyici etken sadece Rusya pazarı değil” diye konuştu. Yerli turist çekmek isteyen otelcilerin fiyatları döviz endeksli belirlememesini tavsiye eden Murad, otellerde fiyat artışının döviz üzerinden olmaması gerektiğini söyledi. Dövizdeki oynama ile fiyatlarda TL bazında yüzde 18 artış olabildiğini belirten Murad, “Böyle olursa Türk tüketiciyi korkutursunuz” dedi.

 

BDDK’nın tatil taksitlendirmesine sınırlama getirmesinin de yerli turisti etkilediğini açıklayan Murad, geçen yıl 12 taksit üzerine bankaların 3 ay artı taksit imkanı sunduğunu söyledi. Şimdi bankaların ekstra imkanıyla 9 taksite çıkabildiklerini belirten Murad, “İç pazarda paket turlarla ortalama geceleme süresi 3.75 civarında. Az, yetmiyor, ama pazarın dinamiği bu kadar. Rus pazarında konaklama oranı 8.75 ve bu iyi bir rakamdır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.