DUBAİ’DEKİ YEPYENİ KÜTÜPHANE AÇIK KİTAP TASARIMLI OLACAK

Güncel 5 Şubat, 11:05'de eklendi

dubainin-yepyeni-kutuphanesi-acik-kitap-tasarimli

Kitaplar her zaman açıktır, yeter ki siz okuyun bakış açısı ile tasarlandığını düşündüğüm yepyeni bir kütüphane Dubai’de 2017’de tüm okurseverlere hizmet vermeye başlayacak. Kütüphane açık kitap şeklinde tasarlanıyor.

Birleşik Arap Emirliğinden yapılan açıklamaya göre Dubai’de  Muhammed bin Raşid El Maktum Kütüphanesi 2017’de hayata geçiyor.

66.000 metre kare olması planlanan kütüphane sadece bir kütüphaneden ziyade bir yaşam alanı. Öyle ki Al Jaddaf’da bulunacak kütüphanede yüksek hızlı internet, açık okuma alanları, bir sinema, görsel ve işitsel kütüphaneler ile beraber bir kitap ödünç verme bölümü de yer alacak.

Kütüphane içinde ayrıca sunumlar, belgesel gösterimleri ve bazı dersler de tüm halka açık olacak.

Ayrıca çocuklar için ayrı bir alanda kütüphanede yer alacak.

Emirates Edebiyat Festivali

Dubai sadece otelleri ile ünlü olmaktan ziyade bölgeyi edebi anlamda birleştiren bir merkez olarak da faaliyet göstermekte. Böyle bir kütüphanenin varlığı Emirates Havayolları tarafından her yıl gerçekleştirilen Edebiyat festivali bu kadar yaklaşmışken oldukça güzel olacak.

Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek olan, yıllık bazda yapılan Emirates Havayolları Edebiyat Festivali aynı  zamanda ilk ve en büyük etkinlik olan  “Yılın Okuyucusu” na ev sahipliği yapacak. Etkinliğin 1 ile 12 Mart arasında Dubai Uluslar arası Yazarlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. MENA bölgesinin en büyük edebiyat festivali olarak gösterilen etkinliğe şimdiye kadar yapılan kayıtlara göre 150 yazarın katılımı bekleniyor.”

Sadece kütüphane ile kalmayarak Dubai aynı zamanda 8 kitaba kadar ödünç verebilen kioskları da Kite ve Mamzar kumsallarına yerleştirmeyi planlıyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.